Wybierz region

Wybierz miasto

  Bianco-neri świętują

  Autor: Dariusz GRZYB

  2001-06-01, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Z kart historii Klub Sportowy Sandecja założono w 1910 roku. Podczas pierwszej wojny światowej zawiesił on swoją działalność. Wznowił ją dopiero w roku 1921, a pierwszym powojennym prezesem klubu został Roman Sichrawa.

  Z kart historii
  Klub Sportowy Sandecja założono w 1910 roku. Podczas pierwszej wojny światowej zawiesił on swoją działalność. Wznowił ją dopiero w roku 1921, a pierwszym powojennym prezesem klubu został Roman Sichrawa. Sandecja posiadała wiele sekcji, ale główną była piłki nożnej. I tak pozostało do dziś.

  Pierwszym prezesem sekcji futbolowej wybrany został Ferdynand Goetle - inżynier w warsztatach kolejowych. W pierwszym meczu po wojnie Sandecja uległa miejscowym piłkarzom z OKS I PSP, aż 0:6.
  W kolejnym pojedynku doznała również porażki, ale już mniejszej z TZR Beskid 1:2.

  Po roku 1928 nastąpiło osłabienie sekcji piłkarskiej ze względu na utratę własnego boiska (Bank Robotniczy wypowiedział dzierżawę stadionu).

  W 1931 roku dzięki byłym sądeckim piłkarzom - sekcja została reaktywowana.

  Sandecja miała już własne boisko, które znajdowało się za torami kolejowymi.

  Dwa lata później zespół wystąpił w rozgrywkach o mistrzostwo klasy B podokręgu tarnowskiego i zajął w niej trzecie miejsce. W kolejnym sezonie zespół z Nowego Sącza zajął drugą pozycję w tejże klasie B, co dało mu awans do klasy A okręgu krakowskiego.

  Pierwsze sukcesy:
  W latach 1935-1939 sądeccy zawodnicy czterokrotnie zdobywali mistrzostwo podokręgu podhalańskiego. Pomimo to nie udało się Sandecji awansować do
  rozgrywek na szczeblu wojewódzkim.

  W 1939 roku - na czas wojny - działalność Sandecji została zawieszona.
  W roku 1945, po raz drugi w historii reaktywowano działalność klubu. Prezesem został Henryk Mizianty. Ówczesny Kolejowy Klub Sportowy od tego czasu wielokrotnie wywalczył awans na wyższy szczebel rozgrywek.

  Za największy sukces sądeckiego klubu trzeba uznać dwukrotny awans Sandecji do drugiej ligi. Niestety zespołowi sądeckiemu nie udało się w niej utrzymać choćby przez sezon. Po raz pierwszy zespół Sandecji znalazł się w tej klasie rozgrywkowej w roku 1989, a po raz drugi w roku 1991.

  Były i sezony w których klub musiał doznać goryczy spadku.
  W sezonie 1993/1994 Sandecji udało obronić się przed spadkiem. Niestety w rok później Sandecja miała zbyt słaby zespół jak na trzecią ligę i musiała się z nią pożegnać.

  W IV lidze sądeczanie spędzili dwa sezony: 1995/1996 oraz 1996/1997. W roku 1997, Sandecja zdecydowanie przewodziła w IV- ligowym gronie.

  W sezonie 1997/1998 przystąpiono do reorganizacji ligi w związku z czym Sandecja, aby się utrzymać musiała zająć przynajmniej 5, lub przy korzystnym układzie 6 miejsce w tabeli. Niestety brakło troszkę do 5 miejsca (które zajęła Pogoń Leżajsk) i sądeczanie musieli zadowolić się 6 lokatą.

  Niestety o tym czy Sandecja utrzyma się w III lidze, czy też spadnie do IV miało się rozstrzygnąć pomiędzy dwoma drużynami: Stalą Sanok i Orlętami Łuków w barażach. W przypadku wygranej sanoczan Sandecja utrzymywałaby się w III lidze.

  Natomiast w przeciwnym wypadku grałaby wraz z innymi drużynami w IV lidze. Na całe szczęście zespół z Sanoka pokonał łukowian i sądeczanie mogli świętować pozostanie w III lidze. W kolejnym sezonie również niepewna była ilość drużyn spadających z III ligi.

  Sandecja pomimo tego, iż nie wzmocniła się przed sezonem, potrafiła wygrywać nawet z najlepszymi. Mało brakowało, aby podczas jednego z meczów (z liderującą Siarką Tarnobrzeg) Sandecja pożegnała się z III ligą za sprawą sędziego.

  Na całe szczęście pod koniec rundy biało-czarnym udało się odrobić stratę do innych zespołów, dzięki czemu utrzymali się oni w lidze.

  Przed sezonem 1999/2000 w klubie zaszły zmiany. Prezesem klubu został Krzysztof Jawczak, który zmienił Kazimierza Sasa. Poza tym dokonano także zmiany na stanowisku trenera (w trakcie trwania rundy) - trenera Bogusława Szczecinę zastąpił Eugeniusz Cebrat.

  Tego natomiast, po niepowodzeniach w wielu meczach, zastąpił znany szkoleniowiec - Ireneusz Adamus. Przed rokiem Adamus uratował ligowy byt.

  Trenerzy Sandecji: Mieczysław Nowak, Roman Hlywa, Ryszard Aleksander, Wojciech Niedźwiecki, Janusz Wojewódzki, Janusz Iżyński, Wacław Stawarz, Stanisław Zapalski, Andrzej Kuźma, Tadeusz Kantor, Bogusław Szczecina, Eugeniusz Cebrat i Ireneusz Adamus.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)