Wybierz region

Wybierz miasto

  Skarby Uniwersytetu Jagiellońskiego - od ,Bogurodzicy

  Autor: Marta PIĘTKA

  2000-05-15, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Królowa Anna Jagiellonka odwiedzając Akademię Krakowską przyniosła w darze szczerozłoty kubek. Ostatnio swoją statuetkę Oscara przekazał Uniwersytetowi Andrzej Wajda.

  Królowa Anna Jagiellonka odwiedzając Akademię Krakowską przyniosła w darze szczerozłoty kubek. Ostatnio swoją statuetkę Oscara przekazał Uniwersytetowi Andrzej Wajda. Wieki, które dzielą te wydarzenia, obfitowały w hojnych mecenasów i wielkich artystów, a to, co po nich zostało, można od dziś oglądać w Collegium Maius na wystawie ,Skarby Uniwersytetu Jagiellońskiego".
  Wystawa jest zwiastunem przypadającego dzisiaj święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, które w tym roku, ze względu na 600-lecie odnowienia uczelni, obochodzone jest wyjątkowo uroczyście. Dzięki temu, że prezentują tu swoje skarby wszystkie uniwersyteckie wydziały, wystawa jest bardzo różnorodna.
  - Po raz pierwszy tyle cennych przedmiotów zgromadzono w jednym miejscu - mówi prof. Stanisław Waltoś, dyrektor Muzeum UJ. - I to miejscu niezwykłym, sercu Uniwersytetu - Collegium Maius.
  Obecnie na 11 wydziałach UJ studiuje 29 tys. 200 studentów, z czego 18 tys. 650 na studiach dziennych.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)