Wybierz region

Wybierz miasto

  Szczyt zwieńczony krzyżem

  Autor: Roland MIELNICKI

  2000-12-18, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Silny wiatr łopotał sztandarami kilkunastu strażackich delegacji. Chór intonował kolejne pieśni. Wszyscy zgromadzeni na szczycie góry oczekiwali przybycia ks.

  Silny wiatr łopotał sztandarami kilkunastu strażackich delegacji. Chór intonował kolejne pieśni. Wszyscy zgromadzeni na szczycie góry oczekiwali przybycia ks. kardynała Franciszka Macharskiego mającego dokonać aktu poświęcenia krzyża wzniesionego jako wotum trzech samorządów ziemi mszańskiej.


  Wielu mieszkańców Mszany Dolnej i okolicznych miejscowości podjęło się trudu wspinaczki na szczyt Potaczkowej Góry, aby wziąć udział w tej uroczystości. Większość stanowili ludzie młodzi, było dużo dzieci, jednak nie zabrakło osób starszych. Niestety kardynał złożony chorobą nie mógł przybyć. W jego imieniu aktu poświęcenia dokonał ks. infułat Janusz Bielański


  - W tym roku świętym Pan Bóg obdarzył nas wieloma łaskami, wiele duchowych darów otrzymaliśmy - powiedział kanonik wawelski. - Gratuluję wam , że za te dary odwdzięczacie się swoim wspaniałym darem. Gratuluję wam tej zrealizowanej myśli. Z wdzięcznością i szacunkiem patrzymy na ten krzyż. On przemówi do wszystkich obecnych na uroczystości i będzie przemawiał przez następne lata, dziesięciolecia i stulecia.


  Honorowy obywatel trzech gmin


  Radni miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź spotkali się na uroczystej sesji. Jedynym punktem tego specjalnego posiedzenia samorządowców było nadanie honorowego obywatelstwa ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu.


  Laudacje odczytał przewodniczący RG Niedźwiedź Marian Domagała. Akt honorowego obywatelstwa przekazano na ręce ks. Janusza Bielańskiego. Towarzyszyła temu pieśń Gaude Mater Polonia w wykonaniu mszańskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Ks. dziekan Antoni Pawlita, proboszcz miejscowej parafii, w bardzo sympatyczny sposób przybliżył postać kardynała. Wspomniał, że z osobistych rozmów z kardynałem wie, iż ten będąc jeszcze dzieckiem spędzał wakacje w Mszanie na Zarabiu. Mówił o częstych kontaktach z parafiami ziemi mszańskiej, zarówno w czasie oficjalnych wizyt duszpasterskich, jak i mniej oficjalnych pobytów w Mszanie i okolicach. Prosił też ks. infułata o przekazanie księdzu kardynałowi wszystkiego co widział i doświadczył w czasie pobytu w Podobinie i Mszanie Dolnej. Z krótkimi przemowami wystąpili wójtowie gmin i burmistrz miasta. Życzenia złożył wicemarszałek sejmiku Jan Wieczorkowski, przekazał też list od marszałka Marka Nawary, adresowany do trzech przewodniczących gmin.


  W imieniu wojewody Małopolskiego Ryszarda Masłowskiego wystąpił wicewojewoda Tadeusz Parchański. Odczytał list skierowany do Społecznego Komitetu Budowy Krzyża Milenijnego. Starosta Limanowski Władysław Bieda wyraził uznanie dla twórców wielkiego, historycznego wydarzenia w Mszanie Dolnej.


  W imieniu lokalnych społeczności życzenia dla księdza kardynała przekazały jego wysłannikowi przedszkolaki.

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)