Wybierz region

Wybierz miasto

  Tarnów: Zdejmą dwa piętra?!

  Autor: zyg

  2000-05-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Prawdopodobnie firma która buduje wielki pawilon handlowo-usługowy przy ulicy Nowy Świat w Tarnowie, będzie zmuszona ,zdjąć" dwa piętra. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, za takim rozwiązaniem opowiada się także ...

  Prawdopodobnie firma która buduje wielki pawilon handlowo-usługowy przy ulicy Nowy Świat w Tarnowie, będzie zmuszona ,zdjąć" dwa piętra. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, za takim rozwiązaniem opowiada się także obrońca zabytków w tym mieście, inżynier Olgierd Wójcik, obecny przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków w Tarnowie.


  Przed kilkoma laty wyburzono zabytkowe kino ,Krakus", istniejące tu od niemal wieku. Na tym miejscu, po wielu sporach - działka jest niezwykle atrakcyjna - przetarg wygrała jedna z firm z regionu, wznosząc tu wielopiętrowy pawilon.


  - Ta budowa to wielki skandal - mówi anonimowy ,obrońca zabytkowej substancji miast" - nie podam wam nazwiska, bo ci faceci mają wielką forsę i mogą wszystko. Ale tak nie wolno było postąpić! To wielki skandal, że dopuszczono tu do ,zaduszenia" perspektywy.


  Wczoraj inżynier Wójcik był nieosiągalny. Jeżeli doprowadziłby do zdjęcia dwóch pięter budowli, przysłużyłby się zapewne zabytowej architekturze miasta. Czy zechce? Na to pytanie nikt wczoraj nie był w stanie nam odpowiedziećÉ


  W biurze Generalnego Konserwatora Zabyków podzielają pogląd, że postawienie tak wysokiej budowli w takim miejscu nie odpowiada charakterowi i strukturze architektonicznej tej części miasta.


  (zyg)

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)