Wybierz region

Wybierz miasto

  Wakacje na podwórku

  Autor: (kach)

  2000-05-23, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Polska Gazeta Krakowska

  Ubogie fundusze socjalne zakładów pracy, rosnąca bieda rodzin, konieczność zakupu podręczników, wyprawek do szkół, zmniejszają szanse wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży.

  Ubogie fundusze socjalne zakładów pracy, rosnąca bieda rodzin, konieczność zakupu podręczników, wyprawek do szkół, zmniejszają szanse wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży. Połowa uczniów po otrzymaniu świadectwa promocyjnego do kolejnej klasy pozostanie w mieście.


  Nic dziwnego, że wciąż wzrasta zapotrzebowanie na bezpłatny (lub tańszy) wyjazd dla dzieci z rodzin ubogich i patologicznych. W ubiegłym roku dotacja do letniego wypoczynku dzieci wyniosła 774 tys. zł. dla całego województwa, na wakacje 2000 Małopolska otrzymała niewiele więcej, gdyż 800 tys. zł. Kraków otrzyma z tego około 30 proc.


  - To wciąż za mało - podkreśla Piotr Świątek, dyrektor Wydziału Opieki i Szkolnictwa Kuratorium Oświaty, merytoryczny opiekun wakacyjnych wyjazdów.


  Obozy ZHP, PCK, zgrupowania sportowe dotyczą tylko stałych członków. Oazy, kolonie i wyjazdy przygotowane przez organizacje kościelne kierują swą ofertę do parafian.


  - Pozostali muszą liczyć na dotowane wyjazdy, obozy językowe, kolonie. Najmłodsi z rodzin ubogich i patologicznych będą mieli szansę wyjazdu za darmo na dwutygodniowy pobyt, dostaną też kolonijną wyprawkę. Te liczby nie są jednak wysokie - ubolewa dyrektor.


  Wybrańcy skorzystają z obozów językowych. Tu liczby również są niewielkie - 120 miejsc na całe województwo.


  Dla wielu dzieci wakacje oznaczają robienie zakupów (jak to widać na zdjęciu, pomoc rodzicom i zabawę w piaskownicy. Fot. Katarzyna KACHEL

  Sonda

  Jak często odwiedzasz nasz serwis?

  • jestem pierwszy raz (46%)
  • od czasu do czasu (32%)
  • codziennie (22%)