Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd Nowy Sącz: kto wyłoży 50 mln zł, a później przez 22 lata będzie zarabiać?

Iwona Kamieńska
Tak mniej więcej ma wyglądać gmach sądu rejonowego, ktory stanie  przy ul. Grunwaldzkiej w Nowym Sączu
Tak mniej więcej ma wyglądać gmach sądu rejonowego, ktory stanie przy ul. Grunwaldzkiej w Nowym Sączu fot. archiwum
Około 50 milionów złotych ma kosztować budowa nowego gmachu Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Inwestycja jest konieczna, ponieważ obecny gmach przy ulicy Pijarskiej z trudem mieści już sądy okręgowy i rejonowy.

Kierownictwo sądeckiego wymiaru sprawiedliwości chciałoby jeszcze pod koniec tego roku wbić pierwszą łopatę w ziemię. Gotowa jest już wstępna koncepcja przygotowana przez sądowego specjalistę ds. inwestycji - inż. arch. Stanisława Górskiego.

Powstała też wizualizacja i wybrano miejsce, na którym ma stanąć nowy budynek. Kilka działek przy ulicy Grunwaldzkiej leży nieopodal nowej siedziby sądeckiej policji i kompleksu budynków Wyższej Szkoły Biznesu. Grunt jest własnością skarbu państwa, zarządza nim Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.

Józef Kiełbasa, dyrektor SO w Nowym Sączu, informuje, że budowa przewidziana jest do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W pierwszych dniach sierpnia sąd zamieścił na swojej stronie internetowej anons o poszukiwaniu strategicznego partnera do inwestycji.

Pomysł, aby mury wyrosły szybko bez angażowania państwowego kapitału jest taki, aby prywatny podmiot sfinansował projekt i budowę, a następnie przez 22 lata zarządzał wybudowanym przez siebie gmachem, za co będzie pobierał wynagrodzenie.

Inwestor publiczny, czyli sąd, wniesie jako swój wkład ziemię pod budowę, którą przekaże partnerowi prywatnemu w dzierżawę na czas trwania umowy, a później - gdy już obiekt będzie gotów - da partnerowi zarobić.

Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu ma mieć powierzchnię całkowitą około 11,2 tysięcy metrów kwadratowych, trzy kondygnacje i podziemny parking. Do firm, które mogłyby być zainteresowane spółką z Temidą, rozesłano już zaproszenie do współpracy. Przedsiębiorcom dano czas do 15 września na wstępną deklarację chęci podjęcia inwestycji.

Obecna siedziba obydwu sądów przy ulicy Pijarskiej została zaprojektowana przez nieznanego z nazwiska wiedeńskiego architekta. Powstała w latach 1898-1901 w miejscu dawnego klasztoru ojców pijarów. Początkowo mieściła się w niej także cesarsko-królewska prokuratura, a w piwnicach - cele aresztu.

Ostre, kontrowersyjne, zabawne. Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać. Rozmowy w cztery oczy
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis!

Codziennie rano najświeższe informacje z Nowego Sącza prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto