Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biawena po remoncie

Agnieszka Nigbor-Chmura
Biawena po remoncie - widać to gołym okiem już z drogi powiatowej prowadzącej przez Wysową-Zdrój. Jeszcze do niedawna trącący duchem minionego wieku budynek Biaweny, dzisiaj wygląda imponująco, szczególnie nocą, gdy dodatkowego uroku dodają efekty iluminacyjne.

Wokoło budynku Biaweny kręcą się jeszcze brukarze, wykonują dojścia do parkingów, schody, wszystko żeby zdążyć przed 24 sierpnia, bo wówczas Uzdrowisko Wysowa S.A. będzie obchodzić jubileusz 55-lecia, a Biawena właśnie, w którą zainwestowano w ostatnich dwóch latach pięć milionów złotych ma być wizytówką jubileuszowej gali.

55 lat Uzdrowiska Wysowa S.A.

- Historia Uzdrowiska sięga dwóch wieków wstecz, ale samo Uzdrowisko Wysowa S.A., jako spółka liczy sobie ponad pół wieku. Jubileusz to okazja do podsumowań, ale również pokazania, co do tej pory udało się zrobić – mówi Włodzimierz Kubiak w-ce prezes zarządu Uzdrowiska Wysowa S.A.
W listopadzie tego roku minie dwa lata od czasu, gdy Uzdrowisko Wysowa S.A. zostało sprywatyzowane. Każdy taki proces wzbudza niepokój, ale tym razem okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malowali.

Pięć milionów na remont

Biawena po remoncie robi niesamowicie wrażenie, ale cała inwestycja - termomodernizacja i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pochłonęły blisko pięć milionów złotych.
- Z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego uzyskaliśmy 1,6 mln zł dofinansowania, 1,7 miliona zł to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i tyle samo dołożyliśmy ze środków własnych – tłumaczy Włodzimierz Kubiak .
Poza dociepleniem obiektu, wybudowano węzeł cieplny z gruntowymi i powietrznymi pompami ciepła. Równocześnie powstał też układ schładzania ścieków, zamontowano kolektory słoneczne, powstał układ klimatyzacji stołówki i kuchni.

Korzystają z odnawialnych źródeł energii

- Biawena po remoncie będzie obiektem właściwie niezależny jeśli chodzi o konieczność podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale również ogrzewania budynku. W Wysowej-Zdroju nie ma gazu ziemnego, do tej pory ogrzewaliśmy więc budynek olejem opałowym. Teraz będziemy właściwie samowystarczalni, bo układ, który zastosowano nie wymaga korzystania z dodatkowego ogrzewania jeśli temperatura nie przekracza minus 20 stopni Celsjusza Ponadto wygodą dla kuracjuszy i obsługi jest fakt, że będziemy mieli w Biawienie klimatyzowaną stołówkę i kuchnię – tłumaczy Włodzimierz Kubiak
Biawena po remoncie będzie miała również dwa duże i nowoczesne apartamenty, każdy po kilkadziesiąt metrów kwadratowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto