Budowa mostu we Florynce utrudnia życie mieszkańcom

Budowa mostu utrudnia życie. - Musi być przejazd, bo o lasce do lekarza czy sklepu nie dojdę - mówi Wanda Romanek (© fot. Paweł Szeliga)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Budowa mostu we Florynce. Kilkudziesięciu mieszkańców protestowało we wtorek przeciwko utrudnieniom związanym z budową mostu w tej wsi.

Budowa mostu we Florynce utrudnia życie mieszkańcom- Starą konstrukcję zburzono, na nową trzeba czekać do października, a tymczasową przeprawę właśnie nam rozebrano - wylicza Antoni Ligęza.

Rolnik ma kilka hektarów pola po drugiej stronie rzeki. Żeby zebrać siano, musi korzystać z objazdu przez Wawrzkę. - W jedną stronę to dziesięć kilometrów - mówi Ligęza. - Dla traktora to kawał drogi.

Do wczoraj ludzie mieszkający w części Florynki od strony Grybowa korzystali z prowizorycznej przeprawy przez potok Binczarka. Mogły tamtędy przejechać auta osobowe. Nocą woda podmyła brzeg, więc konstrukcję rozebrano.

- W szóstym miesiącu ciąży muszę pieszo odprowadzać dziecko do zerówki - żali się Małgorzata Romanek. - To trzy kilometry w jedną stronę. Nie wyobrażam sobie, jak pokonam ten dystans we wrześniu, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny.

We wtorek na miejsce przyjechała Grażyna Krok, dyrektor ds. utrzymania Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Zapewniła, że tymczasowa przeprawa dla aut osobowych zostanie odbudowana. Potwierdza to Iwona Walczak, rzecznik firmy Skanska, która buduje most we Florynce. - Przejazd technologiczny zostanie odbudowany, gdy opadnie poziom wody w rzece - zapewnia Walczak.

Nie rozwiąże on jednak wszystkich problemów mieszkańców wsi. Po wyburzeniu 100-letniego mostu wytyczono dla nich objazdy, które sprawiają, że muszą nadkładać dziesiątki kilometrów, aby dojechać np. do pracy. Przekonała się o tym m.in. Jowita Siejka, pielęgniarka z sądeckiego szpitala. Jadąc objazdem przez Ropę do Nowego Sącza przejeżdża dodatkowo 40 kilometrów. - Jeśli to potrwa dłużej, to nie zarobię na paliwo - narzeka Jowita Siejka. - Zarabiam ledwie 1200 złotych miesięcznie.

Wójt gminy Grybów Piotr Krok zapewnia, że niedogodności znikną z odbudową tymczasowej przeprawy. Wczoraj porozumiał się w tej sprawie z właścicielami gruntu, na którym miałaby stanąć konstrukcja. Nie sprzeciwiają się, nie protestowali też zresztą, kiedy stawiano ją przed ostatnimi ulewami.

- We wsi od strony Krynicy jest ośrodek zdrowia, szkoła, sklepy i kościół - wylicza 81-letnia Wanda Romanek, mieszkająca po drugiej stronie rzeki. - Muszę tam jechać autem, bo o lasce nie dokuśtykam. Budowa mostu we Florynce ruszyła w miniony czwartek. Ma się zakończyć do 2 października. Inwestycja jest niezbędna, gdyż stary most był w fatalnym stanie. Ludzie bali się po nim jeździć.

Budowa mostu we Florynce: zagrożony kursKamil Wojtarowicz, współwłaściciel firmy przewozowej Voyager rozważa zawieszenie kursów na czas wyłączenia z ruchu odcinka drogi Krynica-Grybów. Jego autobusy mają tutaj 33 kursy dziennie, przewożą 1500 pasażerów. Na razie dojeżdżają do mostu od strony Krynicy, wysadzają pasażerów, którzy przechodzą przez kładkę do podstawionego autobusu od strony Grybowa.

- Nie zorganizowano jednak przystanków, ryzykuję więc trzy tysiące złotych kary za wysadzanie ludzi pod mostem - mówi Wojtarowicz. Poważnie rozważa zawieszenie kursów. Wójt Krok, odpowiedzialny za przystanki w gminie obiecuje, że pojawią się one na tej trasie jeszcze w tym tygodniu.

Czytaj także: Most we Florynce od poniedziałku zamknięty

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Eryk Kruczek (gość)

Ludzie a waszej wsi nażekali że most jest za stary i trzeba go odbudować a teraz narzekacie że nie macie drogi!!

Martyna Romanek (gość)

Ja przez cały tydzień musiałam iść na nogach do szkoły ponad 2,5km i nawet więcej odcięto nas od tej drogi na Krynice Zdrój STRAJK! STRAJK! przeciwko wójtowi i SKANSCE

gość (gość)

ja sam muszę iść na nogach do szkoły a to prawie 2,5km a nawet więcej my mieszkamy na samej górze nie daleko mostu.

DEMON

Czemu zawsze na jakieś fajnej foce musi być fajne ciasteczko
Ludzie ale pierdołami się przejmujecie gorsze rzeczy w waszym życiu były
A że wiem że wsi są teraz bogate to sobie jakoś porodzicie !