Uzdrowiska Doliny Popradu mogą przestać istnieć. Zagrożenie związane jest z planami poszukiwania gazu łupkowego w okolicach Muszyny oraz ropy i gazu w okolicach Piwnicznej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jak się dowiedzieliśmy trwa procedura związana z wydaniem koncesji na badania poszukiwawcze. Mają być prowadzone metodą sejsmiczną czyli z wykorzystaniem wywoływanych przez specjalne urządzenia wstrząsów, które docierają do głębokich warstw ziemi. Przed realizacją tego pomysłu przestrzegają krakowscy geolodzy - prof Andrzej Szczepański z AGH oraz prof. Józef Chowaniec z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Ostateczną decyzję, która może przesądzić o przyszłości uzdrowisk Sądecczyzny podejmie główny Geolog Kraju dr Henryk Jacek Jezierski po posiedzeniu i dyskusji która odbędzie się 6 grudnia w Warszawie.

- W takim terenie w którym występują unikalne w skali światowej wody mineralne typu szczaw każde naruszenie wątłej struktury tektonicznej może doprowadzić do odpływu dwutlenku węgla który decyduje o charakterze tych wód. Nawet pozornie bezinwazyjne badania mogą doprowadzić w tym przypadku do bezpowrotnej utraty bogactwa jakie mamy w okolicach Muszyny, Krynicy i Piwnicznej poprzez uszczelnienie albo rozluźnienie warstw skalnych. Mało tego - istnieje zagrożenie, że będą także pękać ściany zabudowań i uruchomią się procesy osuwiskowe w okolicy prowadzonych badań - ostrzegł dziś w rozmowie z nami prof. Andrzej Szczepański.

Burmistrz Muszyny Jan Golba i Piwnicznej - Edward Bogaczyk podzielają wątpliwości krakowskich geologów i obaj mają nadzieję, że postępowanie koncesyjne zakończy się decyzją, aby jednak nie prowadzić poszukiwań w Dolinie Popradu. - Będę o to walczył, mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży. To zbyt duże ryzyko - mówi prof. Szczepański.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!


Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!