"Razem przeciw przemocy" - pod takim hasłem odbył się protest na Rynku Głównym przeciwko planom rządy dotyczącym wycofania się Polski z tzw. konwencji antyprzemocowej Rady Europy. Według kobiet to nie tylko złamanie obietnicy złożonej przez Polskę, ale przede wszystkim pozbawienie części społeczeństwa gwarancji praw. Demonstracja zorganizowana przez partię Razem zgromadziła około 200 osób.

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to dokument przyjęty przez Radę Europy, a ratyfikowany przez Polskę w zeszłym roku. Strony konwencji zobowiązują się do m.in. regularnego zbierania danych na temat przestępstw seksualnych, zapewnienie specjalistycznej opieki ich ofiarom czy inwestowanie w edukację na ten temat. Na początku grudnia pojawiły się spekulacje na temat możliwości wycofania się Polski jako strony konwencji. Wielokrotnie politycy PiS-u wypowiadali się krytycznie o zapisach tego dokumentu.


Autor:Oskar Nowak

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!