(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Studenci stanowią istotną i jednocześnie specyficzną grupę najemców. Wśród właścicieli mieszkań panują więc odmienne opinie dotyczące korzyści z udostępniania swych lokali żakom. Część z nich przeraża wykreowany obraz studenckiej okupacji, pełnej głośnych imprez, ponadprogramowych mieszkańców, konfliktów z sąsiadami oraz szkód materialnych. Obawiają się też zaległości w regulowaniu zobowiązań finansowych oraz ograniczeń związanych z sezonowością tej formy najmu.

Czytaj także: Na co musimy zwrócić uwagę, wynajmując komuś mieszkanie?

Niektórzy gospodarze wychodzą jednak z założenia, że każda kategoria lokatorów niesie ze sobą pewne ryzyko, które należy ograniczać odpowiednimi zapisami umowy, np. wprowadzeniem kaucji. W studentach widzą natomiast opłacalny target, który gwarantuje duży wybór potencjalnych najemców w kolejnych semestrach. Ponadto, część pozostaje w danym mieście na stałe, a nie jest w stanie od razu nabyć własnego mieszkania. A - jak wskazują szacunki Home Broker - potencjalny dochód z wynajmu przeciętnego mieszkania dwupokojowego w dużym mieście może wynieść w tym roku średnio 6,5 proc. wartości nieruchomości. Pomimo zmiennej koniunktury na rynku, w dalszym ciągu nie brakuje więc chętnych do zarabiania na własnych lokalach mieszkalnych. Są wśród nich także osoby, które zajmują się inwestowaniem w nieruchomości właśnie w tym celu. Sukces inwestycji zależy natomiast od dotarcia do klientów, których sporą część stanowi młodzież akademicka.

- Duża rozpiętość potrzeb i możliwości mieszkaniowych młodych ludzi sprawia, że muszą oni precyzyjnie weryfikować zakres pojawiających się ofert - mówi Romuald Margol z PolishProperty.eu. Trafny wybór może oznaczać długofalową, korzystną dla obu stron współpracę. Ważne jest więc na tym etapie określenie pożądanej formy zamieszkania oraz kalkulacja wydatków. Osobne mieszkania, stancje, kwatery, akademiki - to opcje generujące różne koszty. Ich ostateczny kształt zależy ponadto m.in. od lokalizacji, warunków wykończenia, sposobu rozliczania mediów czy wreszcie liczby potencjalnych współlokatorów. Usprawnieniem często mozolnego procesu poszukiwań powinny być możliwie kompleksowe specyfikacje ofert, udostępniane przez portale branżowe, serwisy nieruchomościowe czy pośredników.

Zobacz też: Kiedy i w jaki sposób właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania?

Studenci lub ich rodzice - również kupują mieszkania. Kończący się rządowy program "Rodzina na swoim" sprawił nawet, że część par przyspieszyła decyzję o zawarciu małżeństwa, aby otrzymać kredyt na atrakcyjnych warunkach. Na rynku pojawiły się także inwestycje z bardzo małymi, ale za to niedrogimi mieszkankami. - Niegasnąca aktywność oraz kreatywność tak kupujących, jak i sprzedających pokazuje, że śledzenie nowinek w branży nieruchomości może przynosić korzyści wszystkim stronom - dodaje Romuald Margol.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!