Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy czujesz się bezpiecznie w Nowym Sączu? Miasto pod okiem kamer [SONDA]

Stanisław Śmierciak
Pracownicy cywilni straży miejskiej dzień i noc śledzą obraz z kamer monitoringu na sądeckich ulicach
Pracownicy cywilni straży miejskiej dzień i noc śledzą obraz z kamer monitoringu na sądeckich ulicach fot. stanisław śmierciak
W Nowym Sączu przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu ulice miasta obserwuje 12 kamer monitoringu straży miejskiej. Zastępca jej komendanta Dariusz Górski twierdzi, że miejsca publiczne powinno podglądać przynajmniej dwa lub trzy razy więcej sprzętu wideo.

Przede wszystkim zaś należałoby zamontować coś nowocześniejszego niż to, co widać.- Te kamery były znakomite, ale wówczas, gdy je instalowano - mówi Górski. - Dziś to dolna półka tego typu sprzętu. Dotyczy to również aparatury rejestrującej obraz.

Największy grzech sądeckich kamer to ich czarno-białe widzenie w nocy. W centrali monitorowania straży miejskiej trzej cywilni pracownicy nieustannie obserwują obraz z ulic. Dostrzegając coś niepokojącego, natychmiast alarmują. W dzień patrole straży, w nocy oficera dyżurnego komendy policji. Przestępcy nie mogą mieć czasu na ucieczkę.

Sądeczanie w swej znakomitej większości domagają się kamer zwłaszcza na osiedlach. Górski przekonuje, że warto sięgnąć po wzór Torunia. Tam działają osiedlowe kamery internetowe. Obraz obserwuje któryś z niepełnosprawnych mieszkańców. Ma za to darmowy abonament kablówki i internetu lub zwolnienie z czynszu. Kiedy widzi coś niedobrego, dzwoni na policję.

Skuteczność jest podobna jak monitoringu straży miejskiej. Gdzie zerka kamera, tam liczba przestępstw spada do jednej trzeciej. Najskuteczniejsze są kamery połączone z centralą światłowodami. Można nimi operować szybciej niż przez łącza radiowe.

Utrzymanie miejskiego monitoringu kosztuje ok. 90 tys. zł rocznie, nie licząc płac trzech dyżurnych w centrali przy ul. Szwedzkiej. Dopóki komenda policji była po sąsiedzku, ta lokalizacja pozwalała na podgląd obrazu z kamer przez oficera dyżurnego policji. Po przeprowadzce na ul. Grottgera potrzebny jest nowy system łącz, by znów było to możliwe.

- Tam, gdzie swym okiem, a raczej obiektywem sięgają kamery monitoringu miejskiego, niemal zniknął problem przestępstw - przekonuje młodszy inspektor Rafał Leśniak, zastępca miejskiego komendanta policji. - Gdyby tych kamer było więcej, bezpieczeństwo poprawiłoby się jeszcze bardziej. Są potrzebne chociażby na zapleczu dworca autobusowego PKS od ulicy Długosza.

Czy na sądeczan nieustannie i wszędzie spogląda "wielki brat"? Według Rafała Leśniaka, prawie nikt nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo wszyscy są obserwowani w Nowym Sączu. Monitoring straży miejskiej jest tylko skromną cząstką systemu podglądania. Reszta to kamery w sklepach, zakładach usługowych, bankach itd. Zdecydowana ich większość służy nie tylko do bieżącego obserwowana, ale też do rejestrowania tego, co się dzieje.

- Chcąc schwytać przestępców, chętnie i często sięgamy po zapisy monitoringu - przyznaje młodszy inspektor Leśniak. - Wcale nie musi być zarejestrowany moment popełnienia przestępstwa. Dla nas ma znaczenie chociażby to, kto o danej porze przemieszczał się w interesującym nas kierunku, w jakim był ubraniu. Pozwala to typować ewentualnych sprawców, ale także eliminować niektóre osoby z kręgu podejrzewanych. Oczywiście wymaga to żmudnej pracy nad obróbką nagrań, ale daje efekty.

W Nowy Sączu monitoring służy nie tylko do wychwytywania sprawców przestępstw. - Kilka dni temu, w mroźny wieczór dostrzegłem, że mężczyzna śpi na ławce na skwerze u zbiegu Alej Wolności i ulicy Żeromskiego - opowiada funkcjonariusz straży miejskiej. - Groziło mu zamarznięcie. Patrol zabrał go do izby wytrzeźwień.

Sądecki "wielki brat" znalazł sobie miejsce również w autobusach komunikacji miejskiej. - System monitoringu był testowany w wielkich wozach man - informuje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Andrzej Górski. - Zebraliśmy cenne doświadczenia i wiemy, jakie kryteria musi spełniać aparatura. Przygotowujemy się do montowania monitoringu we wszystkich autobusach. W sytuacjach krytycznych kierowca będzie transmitował obraz do dyspozytora. Nie będzie narażony na zagrożenie, jakie stwarza rozmowa przez radio.

Czy Twoim zdaniem system monitoringu Nowego Sącza powinien zostać rozszerzony? Gdzie kamery monitoringu są Twoim zdaniem najbardziej potrzebne? Zabierz głos!

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto