(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ciepło jest towarem, za który będziemy płacić coraz więcej. Uczmy się oszczędzać energię, dbając przy tym o dobro sąsiadów i środowiska naturalnego oraz o własne zdrowie.

Pęknięcie ciepłociągu, chłodne kaloryfery, zbyt silne mrozy - to sytuacje, w których chętnie dogrzewamy własne mieszkania. Za dodatkowymi źródłami ciepła oglądamy się zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do awarii. W takiej sytuacji powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób rozwiązać przynajmniej trzy problemy: jak się nie zatruć, na przykład czadem czy spalinami? Jak nie zaszkodzić przyrodzie? Co zrobić, by nie zapłacić zbyt dużo za produkcję dodatkowej energii? O sposoby dogrzewania mieszkań zapytaliśmy producentów i dostawców ciepła, a także specjalistów z zakresu energetyki.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć dom przed zimą, żeby nie płacić wysokich rachunków?

Jeden z najczęściej stosowanych systemów dostawy ciepła to centralne ogrzewanie - jest też w zasadzie najtańszy, oczywiście, pod warunkiem, że paliwo kupujemy niedrogo. Pod względem cenowym najkorzystniejszy jest węgiel. To nie znaczy, że w przypadku używania tego wsadu do pieca, nie powinniśmy zwracać uwagi na to, co może poprawić efektywność działania kaloryferów.

Gdy stwierdzamy, że temperatura w pomieszczeniu jest dla nas niekomfortowa, sprawdźmy najpierw, czy mamy odkręcony zawór termostatyczny grzejnika. Jeżeli jest włączony, a nadal nie grzeje, skontaktujmy się z zarządcą budynku i dowiedzmy się, czy na pewno uruchomiono już ogrzewanie.

- Od lat nie jesteśmy już skazani na tak zwane sezony grzewcze. Dziś, jeśli tylko chcemy, możemy mieć komfortową temperaturę w mieszkaniu cały rok i to niezależnie od aury na zewnątrz. Czuwa nad tym automatyka pogodowa zamontowana w węzłach cieplnych - wyjaśnia Sylwia Molewska z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - Wbrew powszechnemu myśleniu, dodatkowe koszty związane z całorocznym ogrzewaniem są tańsze niż zakup urządzeń dogrzewających typu farelka, a dają dużo większe bezpieczeństwo - dodaje. Decyzja o włączeniu ogrzewania spoczywa na zarządcy budynku, ale to mieszkańcy mogą zgłosić się do niego z prośbą o przyspieszenie tej usługi.

Na to, czy jest nam ciepło, wpływ ma nawet wystrój wnętrza. Nie należy zasłaniać kaloryferów obudowami, długimi, ciężkimi zasłonami czy meblami, ponieważ zakłóca to prawidłowy przepływ powietrza. Meble nie powinny stać bliżej niż 1 metr od grzejnika. Nie powinniśmy też przykrywać grzejników suszącą się bielizną czy ręcznikami - podobnie jak obudowy, blokują one przepływ powietrza. Natomiast, aby ciepło kierowało się do środka pomieszczenia, nad kaloryferem powinna być zamontowana półka - rolę tę pełni też parapet. Pamiętajmy również, że warto odkurzać grzejniki, ponieważ zakurzone pracują mniej efektywnie - radzi Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jesienią warto pomyśleć o przemeblowaniu mieszkania. Jeśli zewnętrzne ściany budynku są zimne, nie należy przy nich stawiać łóżka ani krzeseł czy kanap.

Czytaj także: Utrzymanie mieszkania kosztuje nas coraz więcej

Zdecydowanie nie powinno się dogrzewać mieszkania za pomocą kuchenki gazowej. Taka metoda po pierwsze stwarza duże zagrożenie pożarem, po drugie powoduje nagromadzenie się tlenku węgla, tak zwanego czadu, który jest silnie trujący. W przypadku niewystarczającej wymiany powietrza w pomieszczeniu może dojść do poważnego zatrucia lub nawet śmierci - ostrzega GPEC.

Najczystsze, ale bardzo drogie, jest grzanie elektryczne. Uważajmy jednak, by nie przeciążyć sieci. Gdy w tym samym czasie prąd pobierany jest przez wiele urządzeń - na przykład zmywarkę, pralkę, żelazko do prasowania - bezpieczniki mogą nie wytrzymać. Stosując tę metodę, należy pamiętać, że elektrycznego urządzenia grzewczego nie można ustawiać bezpośrednio na podłodze łatwopalnej (np. parkiet), ani w odległości mniejszej niż pół metra od elementów takich jak meble czy zasłony - radzi Sylwia Molewska z Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!