Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2017. Przyroda: Biologia, Chemia: jak Wam poszło? Co było? (Odpowiedzi, Arkusze)

Katarzyna Janiszewska
Egzamin gimnazjalny 2017. Przyroda. Dziś uczniowie przystąpili do drugiej części egzaminu gimnazjalnego: części matematyczno-przyrodniczej. Na starcie gimnazjaliści zmierzyli się z pytaniami z Biologii, Chemii, Fizyki, natomiast o godz. 11 rozpoczną rozwiązywanie zadań z matematyki. Jakie były zadania z części przyrodniczej? Czy sprawiły Wam dużo problemów, czy były łatwe? Napiszcie w komentarzach pod tekstem.

Egzamin gimnazjalny 2017: Dziś kolej na matematykę [ARKUSZ, ODPOWIEDZI]

To już drugi dzień testów gimnazjalnych. W pierwszej części uczniowie mierzyli się z geografią, chemią, fizyką i biologią. Nie mieli zadowolonych min, gdy opuszczali salę w której rozwiązywali zadania. - Masakra! Ja nie mogę, no po prostu ciemna masa - słychać było co chwilę na korytarzu gimnazjum nr 13 przy ul. Mackiewicza w Krakowie.

Egzamin gimnazjalny 2017: Chemia, Biologia: Najtrudniejsze były pytania z chemii i biologii

- Ten test był zdecydowanie trudniejszy, niż próbny - ocenia Weronika z klasy III A. - Najtrudniejsze były pytania z chemii i biologii. W ogóle się tego nie uczyliśmy. Wyszłam pierwsza, bo jak za długo siedzę to zmieniam odpowiedzi, zwykle na złe. Pierwsza myśl jest zawsze najlepsza.

Co gimnazjalistom sprawiło tyle trudności? Na przykład pytanie o to jaki związek chemiczny trzeba wlać do probówki, by zneutralizować skrobia: wodę bromową, jodynę czy alkohol etylowy?

Egzamin gimnazjalny 2017: Fizyka, Geografia: pytali o układ słoneczny
Pojawiło się też pytanie o czas słoneczny, o to, jaką objętość ma 2,5-kilogramowa sztabka złota, o wiązania w aminokwasach. Uczniowie mieli wykazać zależność drogi od czasu: w tabeli było dwóch ścigających się chłopców i pytanie który pobiegnie szybciej. Na podstawie tzw. kręgu życia (obrazki ze zwierzątkami i zależności pokarmowe między nimi) uczniowie musieli wskazać, jaki wpływ będzie miało wyginięcie najniższej struktury w tym kręgu.

Było pytanie o wahadło matematyczne: co trzeba zrobić, aby zmniejszyć jego wychylenie: skrócić sznurek na którym wisi, czy wydłużyć? - To było pytanie na intelekt - ocenia Wiktoria Wójcik. - Trzeba było coś obliczyć. Ale tak naprawdę wystarczyło dokładnie przeczytać i zrozumieć pytanie. Tam już była zawarta odpowiedź.

Egzamin gimnazjalny 2017: Chemia: pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody
Gimnazjaliści musieli określić jak częste są opady na pustyni, w tundrze i lasach tropikalnych. Zapamiętali też pytanie o to, czy aby się nie poparzyć należy wlać wodę do kwasu, czy odwrotnie? - No tak! Jest przecież nawet powiedzenie: pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody! Teraz mi się to przypomniało - mówi Nadia Królikowska. - Ale zaznaczyłam dobrze - cieszyła się.

Jeszcze dziś uczniowie będą musieli rozwiązać test z matematyki.

- Na pewno będą układy równań - przewiduje Natalia Burzyńska. - Tego się boję. I proporcji. Też nie będą proste.

Egzamin gimnazjalny 2017. Przyroda: Biologia, Chemia: sztabki złota i mapki
Według wielu gimnazjalistów, egzamin z części przyrodniczej nie należał do najłatwiejszych. - Jak dostałam arkusz, i zobaczyłam te zdania to chciałam wyskoczyć przez okno - czytamy na twitterze. - Ten egzamin to jakieś żarty - czytamy w kolejnym wpisie.

Uczniowie mieli do rozwiązania m.in. zdania z biologii, geografii, fizyki i chemii. W pytaniach dotyczących geografii pojawiły się m.in. mapki. Na mapie Polski zaznaczone były miejsca ze złożami minerałów. Uczniowie mieli wskazać, jaki przemysł rozwija się w tym konkretnym miejscu. Jedno z pytań dotyczyło sztabkomatu i sztabek złota. Należało określić ile sztabek zmieści się do środka.

Egzamin gimnazjalny 2017: MATEMATYKA, PRZYRODA online (Odpowiedzi, Arkusze, Zadania, Rozwiązania)

W czwartek uczniowie przystąpili do napisania egzaminu z wiedzy z biologii, fizyki, geografii i chemii. Następnie o godz. 11 przystąpią do rozwiązywania zadań z matematyki. Pamiętajcie, że po egzaminie gimnazjalnym znajdziecie na naszym serwisie arkusz, zadania, pytania oraz odpowiedzi.

Egzamin gimnazjalny 2017: Przyroda i Matematyka. Jakich zadań boją się uczniowie?
Uczniowie wczoraj rozpoczęli Egzamin Gimnazjalny od części humanistycznej: o godz. 9 napisali egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. Potem o godz. 11 przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Dziś kolej na egzamin z przedmiotów przyrodniczych oraz matematykę.

- Przez chwilę z tego stresu mój mózg przestał pracować i nie mogłam zrozumieć, o co chodzi w zadaniu - powiedziała nam wczoraj Wiktoria Wójcik. - Ale teraz jestem z siebie taka dumna, że napisałam i to tak dużo napisałam! Dzisiaj matematyka, strasznie się boję. Ale jestem optymistką. Wiem, że pewnie nie dostanę maksymalnej liczby punktów, ale na pewno napiszę dobrze.

W czwartek będą pisać testy z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek z języka obcego. Wyniki egzaminu po gimnazjum zostaną ogłoszone 23 czerwca

.

Egzamin Gimnazjalny 2017: wyniki egzaminu gimnazjalnego 23 czerwca**
W najbliższą sobotę większość szkół średnich w Krakowie organizuje dni otwarte dla gimnazjalistów. Weźmie w nich udział m.in. Zespół Szkół Chemicznych, gdzie będzie można zobaczyć, jak wyglądają zajęcia w laboratorium chemicznym. Ci, którzy przyjdą do Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej będą mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniach geodezyjnych, warsztatach logistycznych, zobaczą też, jak się projektuje w programie AutoCAD.

Autor: Joanna Urbaniec

Egzamin gimnazjalny 2017. Część humanistyczna – 19 kwietnia 2017 r. (środa)

  • - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00

  • - z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

    Egzamin gimnazjalny 2017. Część matematyczno - przyrodnicza – 20 kwietnia 2017 r. (czwartek)

  • - z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00

  • - z zakresu matematyki – godz. 11:00

    Egzamin gimnazjalny 2017. Język obcy nowożytny – 21 kwietnia 2017 r. (piątek)

  • - na poziomie podstawowym – godz. 9:00

  • - na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto