18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół w Grybowie bazyliką. Świętowała cała Sądecczyzna [ZDJĘCIA]

Stanisław Śmierciak
fot. stanisław śmierciak
Grybów kościół. Takich tłumów nie pamiętają najstarsi grybowianie. W sobotę przybyło na miejscowy Rynek około 15 tys. wiernych (ponad dwa razy więcej, niż liczy Grybów), aby świętować podniesienie kościoła pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej do rangi bazyliki mniejszej.

Kościół w Grybowie: trzecia bazylika mniejsza w regionie

- To święto całej Sądecczyzny - podkreślał ks. prałat Jan Piotrowski, kustosz bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Ceremonii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore. W koncelebrze uroczystej mszy św. stanęli z nim biskupi diecezji tarnowskiej - ordynariusz ks. Andrzej Jeż, sufragan Wiesław Lechowicz i senior Władysław Bobowski. Prócz nich zjawiło się grubo ponad 150 duchownych.

Najważniejszym momentem było odczytanie przez kanclerza kurii tarnowskiej ks. Adama Nitę dekretu watykańskiej Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dokument o nadaniu grybowskiemu kościołowi zaszczytnego tytułu bazyliki mniejszej odebrał proboszcz Ryszard Sorota. Później nuncjusz Migliore poświęcił tablice odlane w mosiądzu i wykute w kamieniu, które informują wchodzących do świątyni, że jest to bazylika mniejsza.

Abp Migliore wygłosił całe kazanie po polsku. To spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników uroczystości. Mówił m.in. o znaczeniu świątyni dla Kościoła lokalnego. Nawiązał do kultu Maryi, albowiem grybowska bazylika mniejsza jest sanktuarium Matki Bożej Przedziwnej.

Na święto przybyło wielu nowosądeckich parlamentarzystów i samorządowców. Wzruszenia nie krył zwłaszcza senator PiS Stanisław Kogut, który mieszka w niedalekich Stróżach. Po uroczystościach wyznał, że od dziecka wielokroć chodził modlić się do świątyni w Grybowie, ale nawet nie marzył, że kiedyś zostanie ona zaliczona do kościołów najwyższej rangi.

- To przyciągnie więcej ludzi w nasze strony - cieszył się Paweł Motyka z sąsiedniej Ptaszkowej. - Chcemy żyć nie tylko z gospodarki, ale i z turystyki pielgrzymkowej.

Miejscowe władze reprezentował burmistrz Grybowa Piotr Piechnik, który przed uroczystościami zdążył zakończyć remont generalny całego Rynku (w sobotę uruchomiono nową fontannę). Nie pojawił się wójt gminy Grybów Piotr Krok. Jego nieobecność wyjaśniał z ambony proboszcz Sorota. Oznajmił, że wójt powraca do zdrowia po nocnej operacji woreczka żółciowego w szpitalu w Krynicy-Zdroju.

- Ostatnie witraże założono dzień przed uroczystością. Na szczęście, udało się zdążyć - powiedział artysta plastyk Józef Stec z Nowego Sącza (rodem z Grybowa), który wiele miesięcy pracował przy konserwacji ponad 100-letniej świątyni.

Zorganizowanie uroczystości było wielkim wyzwaniem dla władz miasteczka, gdyż bazylika stoi przy placu, przez którego środek prowadzi ruchliwa droga krajowa. Trasę zamknięto jedynie na czas procesji z Domu Duszpasterskigo do świątyni. Mimo to pochód duchowieństwa i wiernych kilkakrotnie wymijały karetki pogotowia mknące na sygnale. Podczas całej ceremonii jezdnia dzieliła tłum modlących się ludzi, zajmujących północną i południową część Rynku.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie powstał w 1913 r., w miejsce poprzedniego, który groził zawaleniem. Jest ósmą bazyliką mniejszą w diecezji tarnowskiej, a trzecią w regionie nowosądeckim.

Świątynia Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej została wyniesiona do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 1991 r. - w dwusetną rocznicę Konstytucji 3 maja. Jest wierną w proporcjach, a znacznie powiększoną w rozmiarach, repliką drewnianego kościoła, który stał w tym samym miejscu. Powstała jako jedyny na ziemiach polskich trwały pomnik 100-lecia uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Świątynia św. Małgorzaty w Nowym Sączu otrzymała godność bazyliki mniejszej 12 maja 1992 r. Dokument podpisał Jan Paweł II na 700-lecie miasta. Kościół stoi nieopodal Rynku, dziejami sięga początków Nowego Sącza. Jest sanktuarium Przemienienia Pańskiego, którego kult wykracza poza Sądecczyznę. Odpusty są największymi w całym regionie. Trwają przez cały tydzień. Tak jak przed wiekami przy bazylice działa Kapituła Kolegiacka.

Tłumy wiernych z całej Sądecczyzny zapełniły w sobotę po brzegi grybowski Rynek, przy którym stoi świątynia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto