Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamojskie Stowarzyszenie Krok za krokiem ze statuetką Lodołamacza

Joanna Nowicka
Zamojskie Stowarzyszenie Krok za krokiem ze statuetką Lodołamacza
Zamojskie Stowarzyszenie Krok za krokiem ze statuetką Lodołamacza JN
Za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia - te kryteria zadecydowały, że stowarzyszenie z Zamościa działające na rzecz dzieci niepełnosprawnych otrzymało w Rzeszowie statuetkę Super Lodołamacza. Ale - jak mówi Maria Król, przewodnicząca stowarzyszenia - nie chodzi o gale, nagrody i współczucie. Nie odwołujmy się do wrażliwości społecznej, ale do praw człowieka. Równych dla wszystkich.

Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie organizuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jednym z laureatów, wyróżnionych statuetka Super Lodołamacza na regionalnym finale konkursu w Rzeszowie jest zamojskie stowarzyszenie Krok za krokiem. Nagrodę odbierała w poniedziałek sekretarz stowarzyszenia Lucyna Łukomska i, przewodnicząca Maria Król. Liderka organizacji, trzymając statuetkę w ręku powiedziała ku zaskoczeniu zebranych, że wolałaby, żeby Polska była krajem w którym tego typu uroczystości się nie odbywają:

- Cieszę się, że kapituła doceniła naszą działalność. Jednak w założeniach konkursu organizatorzy premiują tych, którzy są wrażliwi społecznie, czyli wspierają osoby z racji ich niepełnosprawności, kierując się współczuciem dla nich, wrażliwością na ich dysfunkcje. Nie podzielam tego poglądu. Osoby niepełnosprawne mają prawo do korzystania ze szkół, ze szpitali, wszystkich budynków użyteczności publicznej. Gdy mają kwalifikacje zawodowe, mogą i powinni pracować tak jak wszyscy inni.

To są prawa człowieka, więc powinniśmy odwoływać się do nich a nie do wrażliwości społecznej - tłumaczy Maria Król. Zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników (cóż z tego, że niepełnosprawnych) powinno być traktowane jak standard a nie precedens wymagający wyróżnienia -dodaje.

Przewodnicząca zamojskiego stowarzyszenia podkreśla, że myślenie o osobach z niepełnosprawnościami w kategoriach współczucia i litości jest anachroniczne tym bardziej teraz. Dlaczego? Bo 6 września Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ratyfikację Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Stąd też pora mówić o prawach i zmieniać tok myślenia: - Drażni mnie szczególnie stwierdzenie, że trzeba prowadzić integrację osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa. Jesteśmy wspólnotą różnych osób, różnorodną rodziną ludzką, w której każdy na równi jest pełnoprawnym członkiem i obywatelem i tego się trzymajmy - mówi przewodnicząca Krok za krokiem.

Stowarzyszeni Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu działa już od 22 lat. 27 września w zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Finałowa konkursu Lodołamacze 2012.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto