Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazja w Tomaszowie do likwidacji

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
Pierwszy krok w kierunku likwidacji gimnazjów w Tomaszowie zrobiony. Radni podjęli uchwałę intencyjną, choć pomysł wzbudza pewne opory.

Ponad stu uczniów Zespołu Szkół Gimnazjalnych nr 1 przy ul. Stolarskiej w Tomaszowie prawdopodobnie będzie musiało przenieść się do innej szkoły. Będzie się to wiązać z zaplanowaną przez władze miasta likwidacją placówki, na jej miejscu powstanie Szkoła Podstawowa nr 8.

Zarówno rodzice chodzących do tej szkoły, jak i nauczyciele są zaniepokojeni o los gimnazjalistów w nowej placówce (uczniowie pierwszych i drugich klas trafią do Gimnazjum nr 7), pedagodzy boją się też o pracę. Mimo to radni w środę podjęli uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji szkoły.

Zmiany, nad którymi pochylili się radni miejscy, wynikają przede wszystkim z reformy szkolnictwa, która przewiduje, że od 2012 roku do szkół podstawowych trafią zarówno 6-latki, jak i 5-latki. Z prostych wyliczeń wydziału edukacji wynika, że obecnie działające podstawówki nie są w stanie pomieścić tak dużej liczby dzieci. Nauka w szkołach musiałaby się odbywać w systemie aż trzyzmianowym.

Rozwiązaniem miałoby być utworzenie nowych podstawówek, kosztem gimnazjów, w których z roku na rok ubywa uczniów. Najpierw padło na gimnazjum przy Stolarskiej, to zespół, w skład którego obok tradycyjnego gimnazjum wchodzi jeszcze gimnazjum dla dorosłych. Dziś w tej szkole uczy się 176 uczniów w 10 klasach, jeszcze cztery lata temu było ich dwa razy więcej. Większość szkoły stoi więc pusta.

Już z początkiem nowego roku szkolnego na Stolarskiej powstałyby dwie klasy pierwsze oraz co najmniej pięć oddziałów przedszkolnych, czyli tzw. zerówek.

W planie jest także utworzenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gimnazjum nr 2 na ul. Warszawskiej. Tam trafiłaby część najmłodszych uczniów z okolic osiedla Niebrów.

Naczelnik wydziału edukacji, Leszek Tomczyk zapewnia, że dla nauczycieli powinny znaleźć się miejsca pracy w innych placówkach, część będzie mogła się też przekwalifikować na nauczanie początkowe, dzięki dofinansowaniu z urzędu miasta. Dzięki utworzeniu oddziałów przedszkolnych na Stolarskiej rozwiąże się też w pewnym stopniu problem miejsc w innych przedszkolach.

Zdaniem Wacławy Bąk, radniej PiS, proponowane zmiany są nieuniknione, ale trzeba się uważnie przyjrzeć, w jaki sposób będą wprowadzane w życie przez urzędników, czy żaden uczeń i nauczyciel na tym nie ucierpią.

Kolejne uchwały w sprawie zmian na mapie szkolnictwa Tomaszowa muszą być podjęte już w marcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto