Złodzieje prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych sposobów sforsowania domu Złodzieje prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych sposobów sforsowania domu

Złodzieje prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych sposobów sforsowania domu (© 123RF)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zgodnie z policyjnymi statystykami, w całym 2011 roku było aż 129,5 tys. włamań. Na szczęście można się przed nimi ustrzec.

- Warto wcześniej zainwestować w okna i drzwi z systemami antywłamaniowymi lub rolety antywłamaniowe, które będą stanowiły przeszkodę dla potencjalnego złodzieja - radzi Łukasz Kuczyński, prezes zarządu Impel Monitoring Sp. z o.o. - Przed wyjazdem trzeba upewnić się, że wszystkie okna, drzwi i rolety zostały dokładnie zamknięte - dodaje.

Czytaj także: Zabezpiecz swój dom przed złodziejem, zanim wyjedziesz na wakacje

Pamiętajmy, że zamknięcie okien, drzwi i rolet będzie też warunkiem wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela na wypadek, gdyby podczas naszej nieobecności doszło jednak do włamania.

Tradycyjnym sposobem przeciwdziałania kradzieżom jest też pomoc sąsiadów. - Można poprosić ich, żeby podczas naszej nieobecności zwrócili uwagę na nasze mieszkanie lub posiadłość - mówi Łukasz Kuczyński. - Warto zostawić sąsiadowi klucze od domu lub mieszkania. Regularne wyciąganie listów ze skrzynki, zabieranie ulotek reklamowych i zapalanie światła co jakiś czas spowoduje, że złodzieje nie będą mieli pewności, czy mieszkanie zostało pozostawione bez opieki. - dodaje Łukasz Kuczyński.

Gdy w sąsiedztwie brak życzliwych nam osób lub po prostu nieruchomość chcemy powierzyć profesjonalistom, którzy będą gotowi interweniować także w nocy, można pokusić się o instalację systemu alarmowego z całodobowym monitorowaniem.

- Sygnał o ewentualnym włamaniu dociera do stacji monitorowania alarmów, która podejmuje natychmiastową interwencję i na miejsce zdarzenia wysyłany jest patrol. Często już sama informacja o tym, że obiekt jest chroniony odstrasza potencjalnych złodziei - mówi Łukasz Kuczyński.

Na koniec nie można zapomnieć o ubezpieczeniu majątku. Nawet bowiem najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują stuprocentowej pewności, że nic z domu nie zniknie pod nieobecność domowników. Gdy tak się stanie, zapobiegliwi właściciele otrzymają odszkodowanie z ubezpieczalni.

Czytaj także: Zamek biometryczny skutecznie ochroni nas przed włamywaczami

Jak wynika z informacji zebranych przez Home Broker, właściciele mieszkań muszą się liczyć z kosztem stosownego ubezpieczenia na poziomie średnio 232 zł, a za te pieniądze ochrona najczęściej działa cały rok. Takie propozycje przedstawili pracownicy infolinii i agenci 9 firm ubezpieczeniowych przebadanych przez Home Brokera.

Przy wyborze ubezpieczyciela trzeba jednak zwracać uwagę nie tylko na koszty. Należy też dokładnie przeczytać umowę i ogólne warunki ubezpieczenia. Tego typu produkty nie są bowiem tak wystandaryzowane jak ubezpieczenia OC samochodów. Dopiero ze wspomnianych dokumentów właściciel mieszkania dowie się, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci, a w jakich nie wypłaci odszkodowania w przypadku włamania do lokalu. Warto też pamiętać o zwróceniu uwagi na to, od którego momentu nieruchomość zostanie objęta ochroną. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dopiero dziś zastanawiają się jak zabezpieczyć swój majątek przed wyjazdem. W przypadku niektórych firm ubezpieczenie może działać już od dnia złożenia podpisu na umowie polisy i opłaceniu jej. Będzie tak w firmach Compensa, Ergo Hestia i Link 4.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!