Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik. Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni niemieckich. Sprawdź program

KP
zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com
Odsłonięcie Pomnika ofiar holocaustu na cmentarzu przy ul. Szewskiej oraz spotkanie z historią w CKiP - 18 października mieszkańcy Kraśnika upamiętnią ofiary zbrodni niemieckich.

- Gośćmi specjalnymi tych uroczystości będzie liczna grupa potomków Żydów kraśnickich z aż 7 państw, z 4 różnych kontynentów. Oprócz nich oczekiwane są władze lokalne i regionalne, duchowieństwo, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. - informuje Dominik Szulc Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik.

Program uroczystości:

11:00 - odsłonięcie Pomnika ofiar holocaustu na cmentarzu przy ul. Szewskiej
14:00 - zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem ofiar zbrodni niemieckich w Kraśniku przy ul. Urzędowskiej (przy skrzyżowaniu z ul. Fabryczną)
17:30 - spotkanie z historią w CKiP w Kraśniku, zaplanowano m.in. wernisaż wystawy Instytutu Pamięci Narodowej o Polakach ratujących Żydów, oraz spotkanie z badaczami przeszłości – historykiem Dominikiem Szulcem (PAN), archeologiem Marcinem Piotrowskim (KUL) i geofizykiem Lucjanem Gazdą (Politechnika Lubelska)
Szczegóły na plakacie w galerii.

Parkowanie:
- o 11:00 parking przy ul. Strażackiej oraz wzdłuż ul. Rzeczyckiej i w dalszej części dróg wyjazdowych na Kol. Pasiekę i Owczarnię. Organizatorzy proszą, by nie parkować w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania tych dróg. Wjazd na ul. Szewską będzie tego dnia zamknięty za wyjątkiem pojazdów uprzywilejowanych,
- o 14:00 parking przy sklepie Biedronka przy ul. Urzędowskiej w dzielnicy Fabrycznej Kraśnika, ewentualnie na parkingu przy Przychodni FŁT przy ul. Fabrycznej 6 lub wzdłuż ul. Fabrycznej od strony wyjazdu z Kraśnika na Urzędów.
W obu miejscach (ul. Szewska i Urzędowska) ruchem będą kierować patrole Straży Miejskiej i Policji.

- Kraśniczanie będą mieli możliwość uzyskania nowych, nieznanych dotychczas wiadomości na temat niemieckich zbrodni wojennych w Kraśniku, ujawnionych niedawno dzięki badaniom historycznym, archeologicznym i geofizycznym. Dodatkową atrakcją uroczystości będzie darmowy kolportaż kolorowych, popularnonaukowych folderów o zapomnianej historii Żydów kraśnickich i samego Kraśnika w okresie okupacji niemieckiej. Ich wydanie nie byłoby możliwe gdyby nie osobiste zaangażowanie w sprawę władz lokalnych - wyjaśnia Dominik Szulc i dodaje, że 14 października na antenie Polskiego Radia Lublin został wyemitowany reportaż autorstwa redaktora Mariusza Kamińskiego, który poświęcony został historii obozu pracy i obozu koncentracyjnego "Budzyń".

- Dziś nie ma po nim już niemal żadnych śladów materialnych, toteż nieobecny jest też w zbiorowej świadomości Kraśniczan - mówi Dominik Szulc.

Audycji można posłuchać pod linkiem: reportaż Mariusza Kamińskiego

Zobacz także:
19.04.2018 Obchody rocznicy powstania w getcie. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów: Wiemy, że to Niemcy odpowiadali za obozy koncentracyjne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto