Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. W uzdrowisku zbudują tor saneczkowy na Górze Parkowej [ZDJĘCIA]

Alicja Fałek
Na zboczach Góry Parkowej znajduje się tor saneczkowy, który zaprojektował inż. Roman Loteczko. Powstał w 1929 r.
Na zboczach Góry Parkowej znajduje się tor saneczkowy, który zaprojektował inż. Roman Loteczko. Powstał w 1929 r. Damian Radziak
Jest pierwszy krok w stronę budowy toru saneczkowego na Górze Parkowej. Kryniccy radni przyjęli studium zagospodarowania przestrzennego, które uwzględnia taki obiekt. Polski Związek Sportów Saneczkowych będzie wnioskował o rządowe pieniądze na realizację inwestycji.

Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju, wraca do pomysłu budowy w uzdrowisku toru saneczkowego z prawdziwego zdarzenia. Chce wykorzystać projekt, który przed laty forsował Emil Bodziony, były burmistrz Krynicy.
- Poczyniliśmy pierwszy, mały, ale bardzo ważny krok. Radni na ostatniej sesji przyjęli studium zagospodarowania przestrzennego, które uwzględnia budowę takiego obiektu - podkreśla Piotr Ryba, burmistrz uzdrowiska. - Przed nami jeszcze wiele starań, żeby doprowadzić do finału. Robimy wszystko, co jest po stronie gminy.

Jak podkreśla burmistrz Krynicy Zdroju, chcąc wybudować tor saneczkowy na północnym zboczu Góry Parkowej, konieczne jest przeprowadzenie badań geologicznych przez Głównego Instytutu Górnictwa, żeby wykluczyć negatywny wpływ inwestycji na źródła wód mineralnych.
- Nie określiliśmy jeszcze terminu przeprowadzenia takich badań - zastrzega Piotr Ryba i wskazuje, że sama budowa toru saneczkowego to koszt około stu milionów złotych. Na taką inwestycję gminy nie stać, dlatego konieczne będzie znalezienie środków zewnętrznych.

Szansę na to widzi Michał Jasnosz, prezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Przypomina, że Krynica jest kolebką polskiego saneczkarstwa. Pierwszy klub założono w uzdrowisku już w 1909 r. Natomiast pierwszy drewniany tor saneczkowy w naszym kraju powstał tam w latach 30. ubiegłego wieku. Dziś jest nieużytkowany.
- Widać dobre chęci nowej władzy i mam nadzieję, że w końcu tor saneczkowy w Krynicy powstanie - podkreśla Michał Jasnosz.

Prezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych dodaje, że w Polsce saneczkarstwo trenuje około dwustu młodych zawodników. Z nich tworzona jest kadra narodowa, która potem walczy o medale olimpijskie.
- Trudno jednak oczekiwać świetnych wyników, kiedy w Polsce nie ma zimowego toru. Jest kilka do zjazdów w sezonie letnim - mówi Jasnosz. - W Starym Smokowcu na Słowacji można ćwiczyć start na sztucznie lodzonej wieży. Jednak jazdę po całym torze tylko w Siguldzie w Łotwie, gdzie znajduje się najbliższy tego typu obiekt.

To z kolei niesie ze sobą wysokie koszty i trudno jest przekonać młodych ludzi, a zwłaszcza ich rodziców, żeby inwestowali w tę dyscyplinę sportu.
- W następnym tygodniu mamy w uzdrowisku posiedzenie zarządu związku. Spotkamy się także z władzami Krynicy i wypracujemy wspólny kierunek działania - dodaje Jasnosz. - Uważamy, że budowa obiektu, na którym można by rozgrywać zawody rangi mistrzostw świata, będzie korzystna dla polskiego sportu i dla Sądecczyzny.

Dlatego też wspólnie wystąpią do Ministerstwa Sportu i Zarządu Województwa Małopolskiego, by wpisały budowę obiektu na swoje listy inwestycji strategicznych.

ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krynica-Zdrój. W uzdrowisku zbudują tor saneczkowy na Górze Parkowej [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto