Aerokluby będą istotnym elementem, „komponentem lotniczym", powstających Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapowiedział to minister obrony narodowej Antoni Macierewicz goszcząc na lotnisku w Łososinie Dolnej, gdy odbywały się tam obchody jubileuszu 60-lecia Aeroklubu Podhalańskiego w Nowym Sączu i 85-lecia szybownictwa na Sądecczyźnie.Do Łososiny Dolnej, gdzie na lotnisku aeroklubowym odbywało się lotnicze święto, szef MON przyjechał samochodem, chociaż na przyleciały tam śmigłowce wojskowe, majce uczestniczyć w pokazach. Wyraził uznanie, podziw, wdzięczność oraz szacunek, dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie i funkcjonowanie aeroklubów. Przedstawił także plany resortu wobec aeroklubów.

- Aerokluby w całym kraju będą miały swój udział we wsparciu powstających Wojsk Obrony Terytorialnej - zapowiedział Antoni Macierewicz. - Ich działalność ma owocować polską, polska siłą determinacją i polską gotowością do do obrony ojczyzny. Aby tak było aerokluby mają swoje zadania, które warto przypomnieć. To jest nie tylko szkolenie pilotów szybowcowych, ale już wkrótce będzie to codzienne wsparcie, obowiązek codziennego wsparcia, powstających Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju, które przecież muszą mieć komponent lotniczy. Aerokluby w całym kraju będą miały w tym swój udział. ".Antoni Macierewicz bardzo mocno wyartykułował, że Polska musi odbudować swoją znaczącą w skali międzynarodowej pozycję w przemyśle lotniczym, którą miała jeszcze trzydzieści lat temu.

Według ministra Macierewicza utworzenie obrony terytorialnej to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Ma ona stać się piątym rodzajem sił zbrojnych. Działać obok już istniejących sił lądowych, morskich,powietrznych i specjalnych. Wojska obrony Terytorialnej maja tworzyć rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. W sumie około 35 tysięcy żołnierzy.

Tę nową formację ma tworzyć docelowo 11 brygad (jedna w każdym województwie, a w mazowieckim dwie). Jak informował szef MON, w pierwszej kolejności powinny powstać brygady w województwach wschodnich: Podlaskim, Lubelskim i Podkarpackim. Do tego również cztery bataliony, stacjonujące w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie.

Minister Antoni Macierewicz w Łososinie Dolnej podziwiał podniebne pokazy m.in. myśliwców F 16 i śmigłowców szturmowych Mi24, a także zrzut z samolotu spadochroniarzy 6 Brygady Powietrzno Desantowej z Krakowa.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!