Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monitoring w Wieluniu. Kolejne kamery i cyfrowy obraz

Redakcja
Dzięki rozbudowie centrum monitoringu w Wieluniu możliwe stanie się zamontowanie kolejnych 16 kamer
Dzięki rozbudowie centrum monitoringu w Wieluniu możliwe stanie się zamontowanie kolejnych 16 kamer archiwum
200 tysięcy złotych ratusz chce przeznaczyć w tym roku na rozbudowę systemu miejskiego monitoringu w Wieluniu

Na terenie Wielunia działa obecnie 16 kamer miejskiego monitoringu. Dzięki rozbudowie jego centrum, które mieści się w Komendzie Powiatowej Policji, będzie można zainstalować drugie tyle. Sama modernizacja będzie kosztować 150 tys. zł. Kolejne 50 tys. zł magistrat planuje wydać w tym roku na montaż pięciu cyfrowych kamer.

Nowa kamera pojawi się między innymi u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Targowej. To jedno z najbardziej newralgicznych skrzyżowań w Wieluniu. Często dochodzi tutaj do wymuszania pierwszeństwa i w konsekwencji stłuczek. Obraz z kamery może stać się doskonałym materiałem poglądowym dla osób odpowiedzialnych za organizację ruchu w tym miejscu.

- W takich miejscach zdarzają się również sytuacje, że jeden kierowca przytrze auto innego i jedzie dalej. Kamera pozwoli namierzyć takie osoby i podjąć względem nich stosowne działania - podkreśla Magdalena Kopańska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Wieluniu.

Dodatkowe kamery pojawią się również na osiedlu Bugaj, na ulicy Częstochowskiej (przy skrzyżowaniu z Sadową), w ogródku botanicznym oraz w miejscu, gdzie będzie budowany skatepark. W ocenie urzędników magistratu, są to priorytetowe miejsca, które należy objąć dozorem. Można się spodziewać, że w przyszłości na terenie miasta pojawią się kolejne kamery. Mowa tu przede wszystkim o cmentarzu komunalnym. Zarządca nekropolii zwraca uwagę, że ten rejon miasta stał się miejscem schadzek osób niekoniecznie zainteresowanych odwiedzaniem grobów.

Ale modernizacja centrum monitoringu to nie tylko kwestia ilości, ale również jakości. Chodzi o to, aby przesyłany obraz miał jakość cyfrową, dzięki czemu monitoring stanie się skuteczniejszy. Również nowo montowane kamery będą na miarę XXI wieku.

- Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom identyfikacja tablic rejestracyjnych lub też czyjejś twarzy, zarejestrowanych w godzinach wieczornych, nie powinno już być problemem - mówi Magdalena Kopańska z UM. - Oprócz obejmowania cyfrowym dozorem kolejnych miejsc na terenie miasta, będziemy starać się stopniowo zastępować już istniejące kamery nowymi.

Zachętą do rozbudowy miejskiego monitoringu jest fakt, że istniejące kamery z reguły zdają egzamin. Ostatnie sprawozdanie z działalności Centrum Monitorowania Miasta dotyczy okresu od 1 sierpnia 2012 r. do 31 lipca 2013 r. W tym czasie "wielki brat" wychwycił 296 zdarzeń, które zgłoszono policji i straży miejskiej celem podjęcia interwencji. Monitoring przyczynił się do ustalenia sprawców wielu wykroczeń, wśród których można wymienić chociażby kradzieże rynien z kolegiaty czy przewodów elektrycznych z ulicy Traugutta.

- W ramach współpracy z policją i strażą miejską operatorzy 78 razy przeszukiwali nagrania, przekazując tym służbom wiele istotnych informacji o przestępstwach i zdarzeniach oraz zabezpieczony na płycie CD materiał dowodowy - dodaje Mariusz Jama z Centrum Monitorowania Miasta.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto