Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody nowosądeckiego starosty dla ludzi kultury i sportu

Jerzy Cebula
Starosta nowosądecki Jan Golonka, jak co roku wręczył nagrody dla najbardziej zasłużonych działaczy kultury i sportu Sądecczyzny.

- Gratuluję wszystkim wyróżnionym – mówił starosta nowosądecki Jan
Golonka. – Dzięki wam nasza kultura i tradycja nie zginie. Cieszę się też, że wśród młodzieży jest tylu sportowców zajmujących czołowe miejsca podczas mistrzostw i olimpiad. To wspaniale, że Sądecczyzna ma takich mieszkańców.

Nagrodę Starosty Nowosądeckiego otrzymali:
- Bożena Bulanda – (gmina Kamionka Wielka), członek Zespołu
Regionalnego „Lipniczanie”, który zdobył w bieżącym roku II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a Bożena Bulanda - tytuł „Najpiękniejszej Góralki Świata”
- Zofia Wcisło – (gmina Stary Sącz), prezes Stowarzyszenie na rzecz
Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”, animatorka krzewienia i upowszechniania kultury wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Pod jej kierownictwem powstało wiele spektakli teatralnych;
- Stanisława Duda – (Podegrodzie), hafciarka, autorka wielu scenariuszy i przedstawień ludowych. Z folklorem związana od 1970 r., jako członek Zespołu „Małe Podegrodzie”, a obecnie Zespołu „Podegrodzie”.
- Józef Lorczyk – (Podegrodzie), twórca ludowy. Wykonuje tradycyjne skrzynie ludowe, beczki, zabawki drewniane, wieńce dożynkowe. Brał udział w wielu konkursach i wystawach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.
- Andrzej Mliczek – (Michalczowa, gmina Łososina Dolna), działacz i twórca ludowy w gm. Łososina Dolna. Swoją pracą społeczną kultywuje rodzimą tradycję poprzez przekazywanie dzieciom i młodzieży zwyczajów, obrzędów ludowych oraz zainteresowanie tradycyjnym muzykowaniem, śpiewem, kolędowaniem, zabawami i tańcem ludowym.
- Zbigniew Wolanin – (Nowy Sącz), muzealnik, opiekun twórców ludowych, autor i organizator konkursu Współczesna Karpacka Rzeźba
Ludowa w Kamieniu. Na co dzień pracownik Sądeckiego Parku Etnograficznego.
- Paweł Szeliga – (Nowy Sącz), dziennikarz nowosądecki (Gazeta Krakowska, Dziennik Polski), autor wielu artykułów o tematyce społecznej i kulturalnej. Poeta, członek Grupy Literackiej „Sądecczyzna”. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów w dziedzinie poezji i prozy.
- Danuta Rams – (Łącko), haftem zajmuje się od 20. roku życia. Najczęściej ozdabia stroje regionalne górali łącko-kamienickich
(wykonane z grubego sukna) – spodnie góralskie, kamizelki, gurmany, ale również stuły kapłańskie. Jest członkiem fundacji „NADwyraz”, zajmującej się promocją twórców ludowych w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła.
- ks. Piotr Pupczyk – (Krynica-Zdrój), dyrygent chóru Kliros wykonującego muzykę cerkiewną. Nauczyciel pisania ikon na Sądecczyźnie. Organizator Koncertów Muzyki Cerkiewnej. Opiekun
zabytków.
- Wiesław Zabierowski – (Nowy Sącz), od wielu lat upowszechnia edukację muzyczną wśród dzieci i młodzieży. Prezes Sądeckiego Stowarzyszenia Muzycznego. Członek Sądeckiej Federacji Organizacji
Kulturalno-Artystycznych.
- Maria Migacz – (Podegrodzie), członek Zespołu Regionalnego „Podegrodzie” i Stowarzyszenia Lachów Sądeckich. Organizatorka wielu imprez, przeglądów oraz przedstawień teatralnych.
- Magdalena Krzeszowska – (Krynica-Zdrój), naczelna Miesięcznika
„Krynickie Zdroje”, w którym pracuje społecznie od 20 lat. Ponadto
jest dyrektorem Biblioteki Publicznej w Krynicy-Zdroju.
- Janusz Michalik – (Nowy Sącz), upowszechnia sztukę teatralną, członek, aktor i reżyser w Teatrze Robotniczym im. Bolesława Barbackiego. Organizator Jesiennego Festiwalu Teatralnego.
- Jan Bieniek – (Librantowa), działacz społeczny, popularyzator kultury regionalnej i muzyki. Kierownik Orkiestry Dętej. Prezes OSP w Librantowej.
Starosta nowosądecki Jan Golonka wręczył także nagrody zbiorowe.
Otrzymali je:
- Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie” z gminy
Podegrodzie obchodzący jubileusz 60-lecia działalności artystycznej.
- Dziecięcy Zespół Regionalny „Mały Skalnik” z gminy Kamionka
Wielka obchodzący jubileusz 30-lecia działalności artystycznej;
- Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Mystkowianie” z gminy Kamionka
Wielka obchodzący jubileusz 30-lecia działalności artystycznej
- Zespół Regionalny „Lipniczanie” z gminy Korzenna obchodzący
jubileusz 45-lecia działalności artystycznej.
Starosta wyróżnił „Złotym Jabłkiem Sądeckim”: Roberta Ślusarka
(muzealnik), ks. Tomasza Franczaka (animator kultury), Tomasza
Ćwikowskiego (prezes Związku Podhalan O/ Łącku), Józefę Kolbrecką
(prezes Związku Podhalan O/ Białym Dunajcu) i dr hab. Stanisława
Węglarza (przewodniczącego Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury
Powiatu Nowosądeckiego).
Starosta Jan Golonka przyznał też doroczne nagrody w dziedzinie kultury fizycznej i sportu. Nagrodzeni zostali:
- Klaudia Cichoń - Mistrzyni Polski Juniorek w kickboxingu 2013 i 2014 r., I miejsce w Pucharze Świata 2013 i III miejsce w 2014 r., III miejsce w MŚ 2014 w Rimini. W ostatnich trzech latach uważana za jedną z najlepszą juniorek w Polsce w kickboxingu.
- Karol Mikrut – saneczkarz, 15 miejsce w dwójkach w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 r. oraz 8 miejsce w sztafecie, 15 i 16 miejsce w Pucharze Świata w 2013 r.;
- Patryk Poręba - saneczkarz – 15 miejsce w dwójkach w Zimowych
Igrzyskach Olimpijskich Soczi w 2014 r. oraz 8 w sztafecie, 15 i 16 miejsce w Pucharze Świata w 2013 r.
- Agnieszka Skalniak - brązowa medalistka Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego w Ponferradzie w Hiszpanii 2014 r. Kolarstwo górskie uprawia od 2010 r., a od 2012 również kolarstwo szosowe. W 2013 r. została najlepszą „Góralką”, a w kolarstwie szosowym uplasowała się na drugim miejscu w Polsce. Jest reprezentantką Polski Juniorek.
- Anna Skalniak - zawodniczka w kolarstwie górskim i szosowym. W ogólnopolskich wyścigach szosowych i maratonach rowerowych w 2013 r. zajmowała I, II i III miejsca. W klasyfikacji generalnej maratonów MTB Cyklokarpaty w zajęła I miejsce.
- Albert Cisowski - jako trener grup młodzieżowych w Klubie Sportowym „Dąbrovia” oraz nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Wielogłowach pracuje na rzecz rozwoju sportu i wychowania młodzieży.
- Tadeusz Kantor - trener bramkarzy w Klubie Sportowym „Kolejarz”
Stróże i Klubie Sportowym „Skalnik” Kamionka Wielka.
- Ewaryst Oleksy - prezes Klubu Sportowego „Zuber” w Krynicy-Zdroju. Reaktywował klub w 1991 roku i od 23 lat jest jego kierownikiem i aktywnym działaczem.
- Krzysztof Mirek - nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Krynicy-Zdroju. Placówka ta zajęła I miejsce w Powiatowym Współzawodnictwie Sportowym Szkół Podstawowych w roku szkolnych 2013/2014.
- Grzegorz Legutko - nauczyciel w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Zagorzenie. Placówka zajęła II miejsce w Powiatowym Współzawodnictwie Sportowym Szkół Podstawowych i Szkól Gimnazjalnych w roku szkolnych 2013/2014.
- Stanisław Myjak - nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Łącku. Szkoła zajęła I miejsce w Powiatowym Współzawodnictwie Sportowym Szkół Ponadgimnazjalnych w roku szkolnych 2013/2014.
Laury Starosty Nowosądeckiego, po raz pierwszy nadane, za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymali:
- Agnieszka Skalniak - brązowa medalistka Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego w Ponferradzie - Hiszpania 2014 oraz Jolanta Cichoń - zawodniczka Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „JAS-POL” w Krynicy-Zdroju. W tym roku zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w Kickboxingu w kategorii 65 kg w Rimini.
Radny dr hab. Stanisław Węglarz został wyróżniony Złotym Jabłkiem Sądeckim za wiele lat działalności na niwie kulturalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto