Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej obchodzi 10-lecie istnienia. Placówka powstała po to, by nieść pomoc osobom doświadczającym przemocy w rodzinie, popadającym w uzależnienia, czy też znajdującym się w sytuacji życiowego kryzysu, z którym sami nie są w stanie sobie poradzić.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dyrektor SOIK Czesław Baraniecki unika podawania liczb, które mogłyby pokazać skalę problemów z jakimi stykają się pracownicy ośrodka. Jego zdaniem sukcesem placówki jest coś innego. - Dla mnie istotą jest to, że przez te 10 lat wpisaliśmy się w mapę miasta, jako instytucja, w której każdy, kto potrzebuje pomocy taką pomoc może znaleźć - mówi Baraniecki.

Czytaj także: Nowy Sącz: niskie zarobki nie dla fachowców

Oprócz niesienia pomocy ludziom w kryzysie, SOIK zajmuje się też profilaktyką zagrożeń dla młodzieży. Dziś są to głównie przemoc w rodzinie, przemoc w środowisku rówieśników, cyberprzemoc, która jest nowym, coraz poważniejszym problemem, a także różne formy uzależnień. Ta profilaktyka to różnego rodzaju akcje a także na przykład drużyna rugby, która przy sądeckim SOIK działa od kilku lat.

Na kolejne lata, obok kontynuacji swoich działań SOIK zapowiada szereg nowych inicjatyw, które będą pomagać między innymi w wychodzeniu z bezdomności. - Chcielibyśmy uruchomić tak zwaną spółdzielnię socjalną - zapowiada Baraniecki. - Osoby bezdomne, bezrobotne mogłyby w niej dzięki naszemu wsparciu, znaleźć miejsce pracy.

Kolejnym zadaniem jest szukanie alternatywy dla działającego w ośrodku hostelu. Jest to miejsce, w którym czasowe schronienie znajdują osoby uciekające przed przemocą jakiej doświadczają w swojej rodzinie. Doświadczenie pokazuje jednak, że ta forma pomocy jest tylko częściowo skutecznym rozwiązaniem, bo ofiary po czasowym pobycie i tak zazwyczaj wracają w miejsce, w którym znów doświadczają cierpienia. Zadaniem pracowników SOIK będzie zatem szukanie rozwiązania, które pozwoli tym osobom skuteczniej rozwiązać swój problem.

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Fałszywy hrabia odpowie za leczenie seksem

Najciekawsze świąteczne prezenty, wigilijne przepisy, pomysły na sylwestra - wszystko w serwisie świątecznym swieta24.pl

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!