Walorem miejsca w Rdziostowie jest m Walorem miejsca w Rdziostowie jest m

Walorem miejsca w Rdziostowie jest m.in. brak zabudowy (© Archiwum Urzędu Gminy Chełmiec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Rdziostowie do końca 2015 r. zostanie wybudowany duży cmentarz komunalny dla zmarłych z gminy Chełmiec i sąsiedniego Nowego Sącza. Trzy lata temu lokalne władze wykupiły na ten cel cztery hektary koło cmentarza i miejsca straceń z drugiej wojny światowej.

- Z miejscem pochówku jest od dawna problem - przyznaje wicewójt Chełmca Artur Bochenek. - W Rdziostowie i Biczycach Dolnych nie ma cmentarzy, a Chełmiec korzysta z nekropolii na sądeckiej Helenie. Nie da się tego stanu utrzymać na dłuższą metę. Musimy przygotować nowy teren pod groby.

W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący rady miasta Nowego Sącza Jerzy Wituszyński. - W mieście brakuje już miejsc do chowania zmarłych - zauważa. - Działki może by się znalazły, ale budowa cmentarza obwarowana jest wieloma wymogami, które najlepiej spełnia teren w Rdziostowie.

Sądecka rada podjęła wczoraj uchwałę, która umożliwi prezydentowi Ryszardowi Nowakowi podpisanie porozumienia z wójtem Chełmca Bernardem Stawiarskim. - Posiadamy odpowiedni grunt i konieczne badania geologiczne - zaznacza wicewójt Bochenek. - Nowy cmentarz wystarczy na pochowanie dwóch tysięcy zmarłych. Powstanie też 300 miejsc na urny w kolumbarium.

Zgodnie z porozumieniem, samorząd Nowego Sącza ma zapłacić połowę kosztów inwestycji. W pierwszym etapie dojazd do cmentarza będzie przez Górę Rdziostowską, obok obecnej nekropolii wojennej. Później być może gmina i miasto wspólnie wybudują nowy dojazd dołem od ulicy Jagodowej, który może stać się także częścią drogi do Kurowa.Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!