Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Młodzi wynalazcy z Elektryka mają fantastyczne pomysły

Redakcja
Janusz Bobrek
Sądeccy uczniowie potrafią konstruować oryginalne wynalazki oraz pisać użyteczne programy komputerowe. Co roku w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu na Pikniku Naukowym mają okazję się tym pochwalić. Czego tu nie wymyślono: działka elektromagnetyczne, drony, roboty czy drukarki 3D...

Już po raz ósmy w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu odbył się „Piknik Naukowy w Elektryku”, impreza podczas której uczniowie prezentują swoje naukowe pasje w czterech kategoriach:
Informatyka, Multimedia, Robotyka i automatyka, Elektronika i elektrotechnika. Autorzy najlepszych projektów mogą liczyć na stypendia naukowe. Tym razem zgłoszono prawie trzydzieści projektów.

- Zależy nam, żeby dać szansę rozwoju młodym ludziom z pasją. Na imprezie mają okazję pochwalić się swoimi projektami, skonfrontować je z pracami innych. Dodatkowo uczestniczą w konkursie, podzielonym na cztery kategorie, gdzie w jury są przedstawiciele wiodących firm technicznych. Oprócz oceny uczniowie mogą liczyć na fachową poradę - zaznacza Marek Ryglewicz, pomysłodawca „Pikniku Naukowego w Elektryku”.

Jednym z obleganych przez ciekawskich w tym roku projektów był Stirling Energy, czyli urządzenie do przekształcania energii słonecznej w elektryczną.

- Chcieliśmy zrobić coś oryginalnego, ale też użytecznego. Wynalazek jest dwukrotnie sprawniejszy od paneli fotowoltaicznych i ma dłuższą żywotność, a co ważne po zużyciu można go zrecyklingować - mówi Jakub Gicala, uczeń Elektryka. Jak zapewnia jego kolega, Mateusz Urbańczyk, wynalazek działa i był przetestowany w słoneczny dzień. - Na razie jeszcze nie zmierzyliśmy, ile potrafi wytworzyć energii. Czekamy na przełom maja i czerwca, bo wtedy będą najlepsze warunki, żeby to zbadać - dodaje.

Uczniowie dla dobrego projektu są w stanie godzinami spotykać się po lekcjach.

- Łatwo nie było, ale powoli co sobotę spotykaliśmy się wspólnie i udało się to złożyć do kupy. Warto było bo efekt jest satysfakcjonujący - mówi Grzegorz Sapeta. Uczniowie już zapowiadają, że na kolejną edycję imprezy przygotują nowy wynalazek lub udoskonaloną wersję swojego „Stirling Energy. Tym razem ich praca zajęła drugie miejsce w konkursie, ustępując wyższości tylko „Wiecznemu rozrusznikowi serca” autorstwa Sebastiana Łatki, Karola Morańskiego i Pawła Kasprzyka. W kategorii Informatyka triumfował Dawid Kruk, który opracował program „Wybory szkolne”.

- Przygotowałem głosowanie oparte na technologii blockchain, formule często wykorzystywanej w kryptowalutach. Według specjalistów jest ona nie do złamania. Taka aplikacja niesie dużo korzyści w przeciwieństwie do technologii klient serwer - zaznacza uczeń Elektryka i dodaje, że przechowywanie danych w blokach to przyszłość informatyki.

- Jury przyznało, że uczeń nie ustępuje profesjonalnym programistom. Zresztą proszę sobie wyobrazić, że uczestnikom poprzednich edycji Pikniku firmy proponują bardzo atrakcyjne staże - dodaje Marek Ryglewicz.

KONIECZNIE ZOBACZ

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto