Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: otwarto Instytut Kultury Fizycznej PWSZ

Paweł Szeliga
Przecięcie wstęgi w nowootwartym instytucie nie oznacza udostępnienia obiektu sądeczanom
Przecięcie wstęgi w nowootwartym instytucie nie oznacza udostępnienia obiektu sądeczanom fot. paweł szeliga
Oficjalnie oddano do użytku Instytut Kultury Fizycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Na terenach należących przed laty do klubów sportowych Start i Dunajec, oddanych przez miasto tej uczelni, powstały nowoczesne obiekty o łącznej powierzchni sięgającej 7,4 tys. metrów kwadratowych. Na razie mogą z nich korzystać wyłącznie studenci.

Inwestycję, która kosztowała 42 mln zł, w dużej mierze sfinansowała Unia Europejska i zgodnie z jej wymogami, Instytut nie może generować przychodów przez pięć lat od momentu jego uruchomienia. Oznacza to, że PWSZ nie ma prawa odpłatnie udostępniać swoich obiektów np. szkołom, klubom sportowym czy po prostu sądeczanom dbającym o tężyznę fizyczną. Ba, nie może nawet ustawić w swoich obiektach automatów z kawą, żeby nie zarobić na sprzedaży napojów.
KS Start kierowany przez prezesa Krzysztofa Szkaradka ma jeszcze do dyspozycji stary budynek klubowy. Obecnie jest już we władaniu uczelni, więc to jej klub musi płacić za jego użytkowanie.

- Nie ma mowy o ponoszeniu kosztów użyczenia, bo szkoła nie może na tym zarabiać - podkreśla Szkaradek. - Płacimy jedynie za prąd, wodę i odprowadzanie ścieków. To jakieś dwa tysiące złotych brutto miesięcznie. Podobnymi kosztami obciążony jest sąsiedni KS Dunajec. Chcąc korzystać z hali, którą bezpłatnie użyczało klubowi miasto przed oddaniem jej PWSZ, prezes Andrzej Dańko musi wysupłać trochę grosza na opłaty.

Rektor PWSZ prof. Zbigniew Ślipek zapewnia, że podjął już starania o możliwość komercyjnego udostępnienia obiektów choćby w takim zakresie, żeby z przychodów pokrywać koszty utrzymania instytutu. - Sprawą zajmuje się Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które podejmie na ten temat rozmowy z Komisją Europejską w Brukseli - mówi rektor Ślipek. - Problem nie dotyczy zresztą wyłącznie naszej szkoły, bo w podobnej sytuacji znalazło się też wiele polskich uczelni.

Do momentu zakończenia negocjacji na najwyższym szczeblu, sądeczanie będą mogli jedynie z zewnątrz podziwiać nowoczesne obiekty otwartego wczoraj oficjalnie Instytutu Kultury Fizycznej. Znajduje się tam hala sportowa z tunelem lekkoatletycznym, kryta pływalnia m.in. z pracowniami fizjoterapii, krioterapii, hydroterapii i gimnastyki korekcyjnej, a także dwa wielofunkcyjne boiska, pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną trawą oraz stadion lekkoatletyczny z widownią. Na razie wszystko to do wyłącznie do dyspozycji 4600 studentów PWSZ, w tym 400 studiujących w wychowanie fizyczne w Instytucie. - Zrobimy wszystko, by jak najszybciej móc udostępnić bazę sądeczanom - zapewnia rektor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto