Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz pamięta: 73. rocznica likwidacji getta [ZDJĘCIA]

Edyta Zając
Marcus Lustig i Ambasadorowie Tolerancji w Nowym Sączu
Marcus Lustig i Ambasadorowie Tolerancji w Nowym Sączu Edyta Zając
23 sierpnia 1942 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w dziejach miasta. W ramach akcji Reinhard, której celem było zgładzenie ludności żydowskiej, skazano na śmierć 16 tysięcy mieszkańców Sądecczyzny.

- Ten dzień zmienił oblicze miasta. Zniknęła jedna trzecia ludności, która wnosiła wielki wkład w jego rozwój zarówno gospodarczy, jak i kulturowy. Niemcy zgromadzili Żydów nad Dunajcem. Szef sądeckiego gestapo Heinrich Hamman wybrał zaledwie stu, którzy byli przydatni do pracy.

Reszta zginęła w komorach gazowych w Bełżcu –– opowiadał historyk Łukasz Połomski z fundacji Nomina Rosae, twórca Sądeckiego Sztetlu, inicjatywy upamiętniającej wielokulturowe tradycje regionu. Wspólnie z Marią Molendą i Maciejem Walaskiem po raz drugi przygotowali uroczyste obchody rocznicy likwidacji getta. Ich specjalnym gościem był prezes Ziomkostwa Sądeczan w Izraelu Markus Lustig, ostatni świadek sierpniowych wydarzeń sprzed 73 lat. Markus ocalał -jako jeden ze stu spośród 16 tysięcy- wybrany przez Hamanna do pracy w niemieckich obozach. Kilka miesięcy wcześniej przeżył napad gestapowców podczas którego zginęła cała jego rodzina w domu przy ulicy Pijarskiej. Kolejne ocalenie zawdzięcza Oskarowi Schindlerowi.

– Moje życie to pasmo dramatów i cudów. Jestem dowodem na to, że można to wszystko przeżyć i być szczęśliwym – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Sącza. Głównym punktem sobotnich uroczystości był Apel Pamięci na Placu 3 Maja.

- Dziś w rocznicę największej zbrodni w historii miasta pragnę krzyczeć: Oby nigdy więcej się to nie wydarzyło! Jestem szczęśliwy, że ocalałem i mogę o tym mówić – mówił Marcus Lustig. Wraz z nim hołd ofiarom oddali mieszkańcy Nowego Sącza oraz goście: Johnny Daniels, doradca ministra obrony narodowej Izraela, Elezer Gurary, naczelny rabin Krakowa, rabin Joel Halbestram z Nowego Jorku, potomek cadyka Chaima Halberstama. Sobotni wieczór zwieńczył spektakl „Próba” w wykonaniu Tetaru Nomina Rosae w reżyserii Jana Korwina Kochanowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto