Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Rekordowa liczba kandydatów stara się o pracę w Urzędzie Stanu Cywilnego

Katarzyna Gajdosz
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowym Sączu pracuje obecnie dziewięć osób. Niebawem dołączy kolejna. O miejsce ubiegały się 103 osoby. Pierwszy etap rekrutacji przeszło tylko dwanaście z nich
W Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowym Sączu pracuje obecnie dziewięć osób. Niebawem dołączy kolejna. O miejsce ubiegały się 103 osoby. Pierwszy etap rekrutacji przeszło tylko dwanaście z nich UM w Nowym Sączu
Rekordowa liczba kandydatów stara się o pracę w Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowym Sączu. Kusi ich stabilizacja - normowany czas pracy, przerwy świąteczne oraz płatne nadgodziny

Takiego zainteresowania urzędniczą pracą ratusz jeszcze nie widział. Aż 103 osoby chciałyby przybijać pieczątki w USC.

- Wcale mnie to nie dziwi - mówi Stanisława Skwarło, dyrektorka Sądeckiego Urzędu Pracy. Tak komentuje rekordową liczbę kandydatów w naborze ogłoszonym przez Urząd Miasta w Nowym Sączu. Ratusz poszukuje osoby z wykształceniem wyższym do pracy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Tylko dwóch aplikujących nie spełniało wymagań formalnych, a trzech złożyło oferty po terminie.

Brakuje rąk do pracy

Jak informuje nas Małgorzata Grybel, rzeczniczka prezydenta miasta Nowego Sącza, trzeba zatrudnić nowego urzędnika, bo brakuje w USC rąk do pracy.

Obecnie pracuje tam dziewięć osób. Osoba, która zostanie zatrudniona, może liczyć na pensję w wysokości 2,5 tys. zł brutto.

- Oferty pracy na stanowiska administracyjne nie zdarzają się często - przyznaje Stanisława Skwarło. Tymczasem wielu bezrobotnych z dyplomami sądeckich wyższych uczelni, po administracji, politologii czy ekonomii czeka na taką szansę.

- Młodzieży przygotowanej do pracy w administracji jest wiele, a miejsc pracy niestety dla nich jak na lekarstwo - dodaje Skwarło. Wylicza, że obecnie w SUP zarejestrowanych jest 51 osób z wykształceniem ekonomicznym, 34 przygotowanych do spraw administracji publicznej, 18 do spraw organizacji i zarządzania w administracji i 15 politologów. Mówi, że o posadę starają się nie tylko osoby z miasta i nie tylko bezrobotne. Ta praca przyciąga jak magnes.

Stabilizacja i rutyna

- Stanowisko urzędnicze daje mi poczucie zawodowej stabilizacji - mówi nam Jacek, zajmujący kierownicze stanowisko w urzędzie gminy. Jak większość naszych rozmówców zatrudnionych w urzędach prosi o anonimowość. Ceni sobie pracę i czeka na awans.

- Jak komuś uda się złapać posadę w ratuszu to z nadzieją, że zostanie tam już do emerytury - ironizuje Piotr, który ma kilkuletni staż pracy w urzędzie.

Kusi nie tylko poczucie stabilizacji. Zainteresowani wymieniają również normowany czas pracy, znikome ryzyko grupowych zwolnień oraz 13. pensję. Minusy to tylko powtarzalność czynności i niskie zarobki szeregowych urzędników.

Zmiany w turystyce

W tym roku UM w Nowym Sączu przeprowadził dziewięć naborów. Sporym zainteresowaniem cieszył się również ten na stanowiska w Centrum Informacji Turystycznej. Do obsadzenia są trzy etaty, a chętnych na nie 25. Do tej pory biuro CIT prowadzone było przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego. Od 1 stycznia Centrum ma być włączone w struktury Urzędu Miasta. - Ta decyzja związana jest z projektem prezydenta dotyczącym poszerzenia zakresu działań promocji miasta o CIT, co przełoży się na szerszą i bogatszą ofertę dla mieszkańców, jak i gości przebywających w mieście i na Sądecczyźnie - przekonuje Małgorzata Grybel. Proces rekrutacji do USC i CIT jeszcze się nie zakończył. Szansę na posadę w USC po pierwszym etapie ma 12 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto