Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: szkolni przestępcy nie są już bezkarni

Paweł Szeliga
Joanna Urbaniec
Dwa lata temu 13-letni Piotrek powiesił się, bo dokuczali mu hejterzy. Dziś policja uświadamia uczniom, że hejtowanie to przestępstwo. Dzięki takim lekcjom w szkołach jest mniej przemocy.

Prawie 300 godzin lekcyjnych spędzili w 2014 r. policjanci w sądeckich szkołach. Uświadamiali dzieciom i młodzieży, że wyładowywanie agresji na kolegach może nieść z sobą poważne konsekwencje.

O efektach ich pracy i sposobach przeciwdziałania przemocy mówiono podczas konferencji zorganizowanej przez Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Uczestniczący w niej nauczyciele dowiedzieli się, że lekcje wychowawcze, na które zapraszali policjantów, przyniosły efekty.

Lęk przed konsekwencją

W 2013 r. 114 nieletnich popełniło 179 przestępstw. Rok później statystyka się poprawiła. Nieletnich przestępców było 80, popełnili oni 129 czynów. Były to m.in. rozboje (55 w 2013 r. i 12 w 2014 r.), spowodowanie ciężkich uszczerbków na zdrowiu (odpowiednio 12 i 5) oraz kierowanie gróźb karalnych (11 i 7). Asp. sztab. Barbara Leśniak z Zespołu ds. Prewencji Nieletnich KMP w Nowym Sączu uważa, że to wpływ lekcji wychowawczych, prowadzonych przez policjantów w szkołach.

- Dziecko często nie wie, że stosowanie agresji wobec kolegów jest przestępstwem - podkreśla Barbara Leśniak. - Wydaje mu się na przykład, że jeśli ofiarę bije kolega, a on "tylko" stoi na czatach, to nic mu za to nie grozi. A tak nie jest.

Nieletni ponosi w takiej sytuacji takie same konsekwencje jak napastnik zadający ciosy. Sąd może mu wyznaczyć kuratora, a nawet skierować do zakładu wychowawczego.

Kontrola przez całą dobę

Małgorzata Drzyzga, psycholog z sądeckiej PWSZ, biegła sądowa w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym podkreśla, że poprawczak to dla młodego człowieka dotkliwa kara. Jest bowiem skazany na przebywanie przez całą dobę w obcym środowisku, w dodatku kontrolowanym przez wychowawców.

Małgorzata Drzyzga przez wiele lat pracowała w zakładzie poprawczym w Konstantynowie Łódzkim, do którego trafiali także sądeczanie. Mieli prawo do 55 dni urlopu w ciągu roku. Zwykle spędzali w domach święta i wakacje. W ośrodku kończyli szkołę, zdobywali zawód i uczyli się, jak sobie radzić z agresją.

- W obecnych czasach jej powodem jest często niemożność posiadania tego, co mają inni - mówi Małgorzata Drzyzga. - Chodzi na przykład o modne gadżety reklamowane w mediach. Bywa też, że stosowanie przemocy jest formą zdobycia pozycji w grupie rówieśników, zyskania ich uznania.

Psycholog sugerowała nauczycielom, pracującym z trudną młodzieżą, że w każdym człowieku można znaleźć jakąś dobrą cechę. Na tym można potem budować terapię, wskazując na mocne strony, z których posiadania uczeń często nie zdaje sobie sprawy.

Króluje przemoc w sieci

Małgorzata Dorbach, pedagog szkolny w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Sączu, twierdzi, że przemoc w szkołach była zawsze i pewnie całkowicie wyeliminować jej się nie da. Obecnie przyjmuje jednak nową, niebezpieczną formę.

- Kiedyś były szarpaniny i bójki, teraz są wulgarne esemesy czy prześladowanie w internecie - wyjaśnia Małgorzata Dorbach. - Gdy dochodzą do nas takie sygnały, rozmawiamy z rodzicami, a uczniom uświadamiamy, że nie mogą czuć się bezkarni.

O tym, jak groźne mogą być takie zachowania, świadczy tragedia, do której doszło w 2013 r. w Olszance koło Podegrodzia. 13-letni Piotr, prześladowany przez kolegów, zaczekał aż rodzice wyjdą do pracy, po czym się powiesił. Ciało odkrył jego 9-letni brat.

Piotr miał być prześladowany na forach internetowych. Dostawał esemesy z pogróżkami. Sądecka prokuratura zabezpieczyła telefony komórkowe kolegów, którzy mieli się psychicznie znęcać na 13-latkiem. Sprawę bada sąd rodzinny. Wyników postępowania nie ujawnia. Z naszych informacji wynika, że czeka jeszcze na opinie biegłych psychologów.

- Ci chłopcy cały czas się go czepiali - opowiada pragnąca zachować anonimowość uczennica gimnazjum, do którego Piotr chodził. - Zapowiadali, że mu spuszczą łomot.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto