“Oswajanie szkła” - korporacja, kryzys tożsamości i mroczna historia z intrygą na finał “Oswajanie szkła” - korporacja, kryzys tożsamości i mroczna historia z intrygą na finał

“Oswajanie szkła” - korporacja, kryzys tożsamości i mroczna historia z intrygą na finał (© Materiały prasowe)

“Oswajanie szkła” to jedna z tych książek, o których nie słyszeliście. A szkoda, bo warto sięgnąć po ten niezwykle udany literacki debiut.

Początkowo bezrobotny główny bohater, zaczyna pracę w korporacji, a my razem z nim przechodzimy przez groteskowe absurdy życia na openspace. Przedziwne relacje pomiędzy protagonistą a jego rodziną, współpracownikami i kolegami są tylko tłem dla podróży jaką odbywamy wraz z bezimiennym bohaterem wgłąb jego przeżyć, ku nieoczekiwanemu finałowi.

Mamy więc absurdy korporozmów, wyścig szczurów, groteskowe i przerysowane, choć niestety realne postaci pracowników, kruchy świat biznesowych potentatów z klasy średniej oraz sporo momentami wulgarnej codzienności. I wreszcie, powracający temat szkła - walących się 11 września 2001 roku wież World Trade Center, których koniec tłumaczy w pewnym sensie zarówno tytuł samej powieści, jak i sporo egzystencjalnych rozterek samego bohatera -Jestem kimś innym. Kimś strasznym. A równocześnie wiem, że to tylko ja. - mówi w którymś momencie nasz protagonista.

Choć to porównanie na wyrost, to “Oswajanie Szkła” jest trochę jak dobry thriller, gdzie niepokój snuje się nicią przez całą fabułę tego dzieła. Przerzucając kolejne strony czujemy dziwny niepokój, który towarzyszyć nam będzie do ostatniej strony. Patchworkowa fabuła to zbitka kilku opowieści przeplatanych fragmentami gazet, telewizyjnych programów, onirycznych rozmów z pogranicza jawy, szaleństwa i korpomowy. Z tych pozornie niepowiązanych ze sobą fragmentów wyłania się spójny obraz współczesnego człowieka, zagubionego, zagłuszającego życie używkami, przygodnym seksem i imprezami. I chyba to wyjątkowo smutne, ale trafne podsumowanie współczesnego człowieka jest najmocniejszą częścią tej książki.

Książki

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!