Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac kultury i nauki dobija do sześćdziesiątki! [ZDJĘCIA]

STUL
Pałac kultury i nauki dobija do sześćdziesiątki
Pałac kultury i nauki dobija do sześćdziesiątki Fot. Polskapresse
Pałac kultury i nauki obchodzi dzisiaj swoje 59. urodziny. "Dar dla narodu polskiego" przeżył przez ten czas już wiele. Niektórzy chcieli go zburzyć, a inni wymyślali pomysły na zagospodarowanie placu wokół niego. Czy charakterystyczny punkt Warszawy, słynny "PeKiN", powinien już przejść na emeryturę?

Pałac kultury i nauki dobija do sześćdziesiątki

Socrealistyczna budowla oficjalnie została oddana do użytku 22 lipca 1955 roku. Od tego czasu PKiN, "serce" Warszawy stało się najbardziej znanym symbolem miasta, także dla zagranicznych turystów.

Od lat trwa dyskusja na temat zburzenia Pałacu. Niektórzy twierdzą, że jako twór radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, pałac inspirowany był moskiewskimi wieżowcami - w związku z tym jest znakiem władzy radzieckiej i jedną z wielu identycznych budowli. Według nich, w wyzwolonym kraju nie powinno być miejsca dla radzieckiego budynku. Ale przecież prezentów się nie oddaje, ani nie wyrzuca...

Trzeba też pamiętać, że to właśnie z tego budynku rozpościera się przepiękny widok na całe miasto i tylko tutaj możemy przejechać się windą ze słynnymi "windziarkami", które pamiętają wiele i z dostojną miną a także elegancją zawiozą nas na wybrane piętro ekskluzywnego wieżowca. To właśnie Pałac Kultury został wybrany jako znak miasta w słynnej komedii, z bohaterem Ryszardem Ochódzkim na czele. "To się odbuduje" mówił Ochódzki po zawaleniu się PKiN-u. Drapacz chmur został także wykorzystany w kultowym "Misiu", a także w międzynarodowych produkcjach - Bollywood czy japońskim filmie animowanym.

Ze względu na swoją historię i gości oraz sytuacje, które działy się w komnatach tego budynku, Pałac został wpisany 2 lutego 2007 do rejestru zabytków. A do dziś w tym miejscu odbywają się zajęcia kulturalne, koncerty, targi. Siedzibę ma Wydział Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prywatna szkoła. Tutaj się tańczy, a także zwiedza. Jest tu Teatr, Kino i najłynniejsza - Sala Kongresowa. Są muzea. Pamiętacie przecież słynną wystawę "Mózg".

Pałac Kultury i Nauki przez swoją lokalizację ulega znacznym zabrudzeniom. Piaskowiec, z którego został wykonany, ma być czyszczony i odnawiany. Póki co, naszego 59-latka próbują odmładzać wielokolorowe barwy, w które ubierany jest pod osłoną nocy.

Czytaj też: Pałac Kultury i Nauki: remont tak, ale tylko w środku [ZDJĘCIA]
Czytaj też: Sala Kongresowa będzie zamknięta ponad dwa lata

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto