Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Stadnickich w Nawojowej wraca do rodziny

Wojciech Chmura
Użytkownicy pałacu Stadnickich mieli cały czas poczucie tymczasowości licząc się z możliwością opuszczenia budynku
Użytkownicy pałacu Stadnickich mieli cały czas poczucie tymczasowości licząc się z możliwością opuszczenia budynku fot. wojciech chmura
Posiadłość parkowo-pałacowa w Nawojowej decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi wraca w ręce rodziny Stadnickich. Dokument ministerialny nosi datę 31 stycznia, ale dopiero w tych dniach dotarł do starosty nowosądeckiego, który w imieniu Skarbu Państwa administruje posiadłością oraz do zarządcy, którym jest sądecki oddział Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Co ciekawe, decyzji ministra nie dostał jeszcze na biurko wojewoda małopolski, którego stanowisko z 2009 r. zaskarżyła rodzina Stadnickich. Wojewoda uznał wówczas, że wieloletnie roszczenia rodziny są bezzasadne, gdyż park i pałac zostały zabrane Stadnickim razem z gruntami leśnymi i rolnymi zgodnie z dekretem PKWN z 1944 r.

Minister rolnictwa uchylił obecnie decyzję wojewody uznając, że park i pałac stanowiły odrębne miejsce zamieszkania z otoczeniem i dekretowi podlegać nie powinny. W sentencji decyzji stwierdził:

"Orzekając, że dawna siedziba Stadnickich w Nawojowej w całości podpadała pod dekret o reformie rolnej wojewoda błędnie zinterpretował przepisy dekretu PKWN w świetle najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych".

Marian Ryczek , dyrektor Wydziału Geodezji i Budownictwa Starostwa Powiatowego ma na dzisiaj staroście przygotować stanowisko w tej pilnej kwestii. Nad decyzją ministra pracują także prawnicy w Karniowicach.

Z biura prasowego wojewody otrzymaliśmy krótki komunikat, że wojewoda nie ma prawa zaskarżyć decyzji ministra.
Krzysztof Mańkowski, prawnuk słynnego Adama Stadnickiego prowadzący interesy w Szczawnicy czeka na analizy prawne. Żyjąca rodzina Stadnickich liczy dziś 22 osoby.

Lokatorzy pałacu są na wylocie

W pałacu urzęduje Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego zajmując 2/3 powierzchni oraz Powiatowe Biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Użytkujemy pałac płacąc jedynie za media - mówi szef zespołu MODR Marek Kwiatkowski. - Jeśli Stadniccy przejmą pałac, płacenie im czynszu nie wchodzi raczej w rachubę. Decyzja w ciągu 30 dni będzie prawomocna i są małe szanse na jej skuteczne zaskarżenie przez administratora i użytkowników. Tym bardziej, że nikt nie ma pieniędzy na remont pałacu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto