Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Adwokat Lech Kaniszewski wyjaśnia czy można obniżyć alimenty

Lech Kaniszewski, adwokat
Czy można zmniejszyć wysokość alimentów na dziecko? Od czasu rozwodu, moja sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu.

Niezawinione znaczne pogorszenie sytuacji majątkowej osoby zobowiązane (a więc Pana), przy jednoczesnych stałych usprawiedliwionych potrzebach uprawnionego (a więc Pańskiego dziecka) uzasadnia obniżenie wysokości obowiązku alimentacyjnego.

Zgodnie z przepisem art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek alimentacji, zwłaszcza rodziców wobec dzieci, z reguły utrzymuje się przez dłuższy czas.Towarzyszą temu nieodłącznie zmiany okoliczności, które kształtują zakres świadczeń alimentacyjnych.

W przypadku małoletniego dziecka zakres jego usprawiedliwionych potrzeb będzie na ogół wzrastał wraz z wiekiem. Zaznaczy się on wyraźnie np. z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole średniej, podjęcia studiów, uczestnictwa w szkoleniu zawodowym wymagającym inwestowania w sprzęt i urządzenia. Jest jednakże zrozumiałe, że zmiany te mogą iść również w odwrotnym kierunku - obniżenia potrzeb uprawnionego.


Porady prawne: Wszystko o rozwodach

Stanie się tak w wyniku podjęcia przez niego pracy zarobkowej w ograniczonym zakresie, zmniejszenia wydatków na leczenie i pielęgnację wobec poprawy stanu zdrowia, zaniechania kosztownego dokształcania itp. Zmiana stosunków, o której mowa w przepisie art. 138 kro może nastąpić również po stronie osoby zobowiązanej do płacenia alimentów tj. przykładowo niezawiniona utrata dobrze płatnej pracy przez rodzica albo wypadek, bądź choroba uniemożliwiająca dalsze zarobkowanie na tym samym poziomie. W takiej sytuacji należy wystąpić do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów (w Pana przypadku – dla miejsca zamieszkania dziecka) z pozwem o obniżenie alimentów.

W treści pozwu należy wskazać wyrokiem jakiego sądu zasądzono pierwotną rentę alimentacyjną, do jakiej sumy domaga się Pan obniżenia, a także jakie okoliczności (tzw. „zmiana stosunków”) nastąpiły od dnia uprawomocnienia się wyroku zasadzającego alimenty na dziecko, które uzasadniają obniżenie ich wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto