Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca Nowy Sącz: nowe miejsca pracy

Teresa Zielińska
Firma Newag ma teraz najwięcej propozycji zatrudnienia na Sądecczyźnie, głównie dla pracowników produkcyjnych
Firma Newag ma teraz najwięcej propozycji zatrudnienia na Sądecczyźnie, głównie dla pracowników produkcyjnych fot. archiwum polskapresse
Praca Nowy Sącz. Najbardziej poszukiwani są tapicerzy, elektromechanicy, elektromonterzy i budowlańcy. Szansę na pracę mają także kierowcy w transporcie międzynarodowym. Najwięcej nowych pracowników produkcyjnych chce zatrudnić spółka Newag.

Praca Nowy Sącz: większe firmy rekrutują ludzi na własną rękę

- Sądecczyzna jest trudnym rynkiem pracy - ocenia Agata Pajda-Motak, kierownik działu pośrednictwa pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu. - Działa tutaj zaledwie kilka dużych przedsiębiorstw, trzon stanowią małe, jedno- lub kilkuosobowe firmy, walczące o utrzymanie się w branży. To one najczęściej korzystają z pośrednictwa naszego urzędu, gdy chcą zatrudnić pracowników.

Duże sądeckie firmy jak Fakro, Konspol czy Koral rekrutują pracowników we własnym zakresie. - Do nas zwracają się, kiedy potrzebują kogoś o wyjątkowo rzadkich kwalifikacjach - zauważa Agata Pajda-Motak.

Na kształcenie pracowników zdecydowała się firma Wiśniowski, która otworzyła przyzakładową szkołę. Firma Bugajski korzystała z pomocy powiatowego pośredniaka, by znaleźć tapicerów. - Teraz nawet szkolimy ludzi dla niej - dodaje Pajda-Motak.

Newag przez urząd pracy szuka pracowników produkcyjnych. Kandydatów na pozostałe stanowiska często wyłuskuje z pomocą portali społecznościowych. Ogłoszenia o rekrutacji zamieszcza częściej w internecie niż w tradycyjnych mediach.

Praca Nowy Sącz: gdzie szukają pracowników?

- Przy naborze na stanowiska kluczowe korzystamy z doradców personalnych - zastrzega Magdalena Szemrok z Newagu. - Teraz szukamy kilkudziesięciu osób do produkcji - głównie elektryków, ślusarzy i mechaników.
Nabór ma związek m.in. z kontraktem na wspólną z niemieckim koncernem Siemens produkcję pociągów dla warszawskiego metra. Od nowych pracowników wymaga się zazwyczaj "komunikatywnej" znajomości języka angielskiego lub niemieckiego, o co zazwyczaj trudno na sądeckim rynku.

Praca Nowy Sącz: rosnąca liczba ofert pracy wciąż daleka jest od oczekiwań

PUP ma ich 204 (na 14 tys. bezrobotnych). Choć sezon za pasem, brakuje propozycji zatrudnienia dla pracowników branży hotelarsko-turystycznej i gastronomicznej. Jeśli pojawiają się, to tylko w Krynicy-Zdroju. Co ciekawe, uzdrowisko to jedyny rejon, gdzie mniej jest bezrobotnych kobiet niż mężczyzn.

Spadek bezrobocia obserwuje Sądecki Urząd Pracy, który obsługuje Nowy Sącz. W marcu o pracowników starało się 154 pracodawców, a liczba zarejestrowanych spadła o 52 osoby. - Najczęściej szukano pracowników budowlanych, elektromechaników i elektromonterów, tapicerów i handlowców - wylicza Tomasz Szczepanek, zastępca dyrektora SUP. W kwietniu najwięcej ofert było dla przedstawicieli handlowych i nauczycieli języka angielskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto