20 największych polskich redakcji protestuje przeciwko planom marszałka Marka Kuchcińskiego, zakładającym radykalne ograniczenie dostępu do polityków w budynkach Sejmu. Według środowiska dziennikarskiego godzi to w prawo obywatela do bycia informowanym o tym, co robią wybrani przez nich posłowie i senatorowie. Formą sprzeciwu wobec wprowadzenia ograniczeń jest niepublikowanie w dzisiejszej prasie zdjęć polityków, nie będą oni też gośćmi mediów elektronicznych.

Kancelaria Sejmu wprowadza ograniczenia dla dziennikarzy. Już niedługo, tylko wybrani korespondenci będą mogli zdawać relacje z prac Sejmu. Dziennikarze nie będą mieli prawa m.in. rejestrować obrad parlamentu i swobodnie poruszać się po budynku przy ul. Wiejskiej.

Nie pomogły apele redaktorów naczelnych największych tytułów prasowych w Polsce i krytyka opozycji. Kancelaria Sejmu wprowadzi znaczące ograniczenia dla dziennikarzy pracujących w Sejmie. Środowisko dziennikarskie zgodnie przyznaje, że zmiany utrudnią prace korespondentom i ograniczą obywatelom prawo do informacji.

Jak przekonuje Kancelaria Sejmu, aktualnie tryb pracy dziennikarzy w Sejmie jest chaotyczny i nieregulowany konkretnymi i jednoznacznymi przepisami, co nie pozwala w profesjonalny sposób wykonywać dziennikarskich obowiązków. Dlatego zaproponowano szereg zmian. Wejście do budynku parlamentu będzie miało tylko dwóch dziennikarzy z danej redakcji, którzy mają udokumentowaną przeszłość reporterów politycznych – będą Stałymi Korespondentami Parlamentarnymi.

Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że to ograniczenie nie będzie dotyczyło mediów narodowych – TVP, Polskiego Radia i PAP – redakcje te będą mogły mieć większą liczbę sejmowych korespondentów. Nie będzie można rejestrować obrad z sejmowej sali plenarnej ani, tak jak do tej pory, rozmawiać z politykami na parlamentarnych korytarzach. A to dzięki czujności operatorów kamer czy fotoreporterów na sali głosowań udało się przyłapać np. „głosowanie na dwie ręce” poseł Małgorzaty Zwiercan czy obraźliwe gesty posła Piotra Pyzika.

Nowym i według posłów PiS, lepszym rozwiązaniem, ma być centrum medialne, stworzone na wzór tego w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Dziennikarze, po wcześniejszym zarezerwowaniu specjalnego studia, będą mogli tylko tam przeprowadzać wywiady z posłami.

15 grudnia przed Sejmem odbyła się pikieta dziennikarzy, którzy sprzeciwiają się planowanym zmianom.
Wystosowano również apel do Marszałków Sejmu i Senatu. Czytamy w nim, że „pod pozorem zapewnienia bardziej profesjonalnych warunków pracy, marszałek Sejmu ogranicza prawa dziennikarzy”, a zmiany są „nie do przyjęcia”. Dziennikarze przekonują w piśmie, że „budynek parlamentu nie jest sferą prywatną posłów i senatorów, a miejscem pracy” i że obowiązkiem posłów jest komunikowanie się z opinią publiczną.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (199)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

TYLKO PO (gość)

Musimy zorganizować sie w Kraśniku w obronie demokracji i naszego miasta w ktorym rzadzi PIS . Od 6 lat nic sie nie dzieje nie ma zadnych iwestycji stagnacja i zacofanie. Prosze wszystkich, obronmy Krasnik i demokracje PRECZ Z PISEM TYLKO PO, NOWOCZESNA MOZE URATOWAC NASZ KRAJ PRZED WOJNA DOMOWA, A KRASNIK PRZED UPADKIEM

1873 (gość)

Elektorat pisu pisze o lewakach, anty Polakach itd. A tym czasem PiS od nowego roku wprowadza podwyżki energii o 10%. I kto jest anty polski i lewak? Zamiast ułatwiać i upraszczać życie obywatelom to rzucają kłody pod nogi. Kto jest tu anty polski? :/ Zastanówcie się co piszecie.

Adolf Kaczyński (gość)

Kaczyński i Hitler. Ta sama retoryka, ta sama ideologia, te same wartości. Katofaszyści z PiS będą wisieć, nieudacznicy, tępaki, nieuki i miernota głosuje na PiS bo leczy się z kompleksów że byli i są nikim.

PRECZ Z PISiorami (gość)

KRAŚNICZANIE MUSIMY ZORGANIZOWAĆ PROTESTY W NASZYM MIEŚCIE RATUJMY NASZE MIASTO PRZED PISEM. PROPONUJE 25 GRUDNIA np PRZED URZĘDEM MIASTA

... (gość)

PiS chociaż co obieca to zrobi 1 partia od zasrancyh 25 lat wolnosci ktora realizuje program wyborczy i scierwojady nie mogą tego znieść

gigi (gość) (trzeźwy)

do wojny deklu to doprowadzi lewica w europie chorzy na mozg lewacy w bruskeli, paryzu i londynie 99% ustaw uchwalaj WBREW woli spoleczenstwa, mowie tu o ustawach pro homo, i pro uchodzczych i anty pracowniczych to wy lewacy doprowadzicie do wiosny ludow tepaku

napewno nie pisior (gość)

Przy takich ,,rządach'' jak obecnie prędko zatęsknicie za PO a nawet za komuną będziecie wspominać stare dobre czasy. Zostaliście kupieni za 500+ jak za garść przysłowiowych srebrników. Nikt wam tego nie zrewaloryzuje a w krótkim czasie kupicie sobie za to rolkę papieru toaletowego ( po odstaniu w kolejce i spełnieniu innych warunków).Ciekawe ilu będzie wtedy piewców pislamu odważnych przyznać się kogo popierają, znając życie będzie tak to nie ja to on ja byłem zawsze przeciwny dla pisiorków i ich misiewiczów. Baj baj Wesołych Świąt.