Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ Nowy Sącz: absolwenci trafiają na bezrobocie [DYSKUTUJ]

Katarzyna Sikora
Rektor sądeckiej PWSZ każdego roku przyjmuje setki młodych ludzi w poczet studentów
Rektor sądeckiej PWSZ każdego roku przyjmuje setki młodych ludzi w poczet studentów fot. stanisław śmierciak
Na Sądecczyźnie rośnie armia bezrobotnych absolwentów uczelni. Młodzi ludzie kończący studia coraz częściej trafiają na bezrobocie. Prym wśród absolwentów uczelni beskuteczenie szukających pracy wiodą absolwenci Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.

- Wielu z nich kończy kierunki, których rynek nie potrafi wchłonąć - przyznaje Teresa Klimek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Sączu.

Największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają studenci kierunków humanistycznych i ekonomicznych. - Takie osoby nie dostaną pracy na przykład w sklepie, bo pracodawca wie, że mają duże oczekiwania i nie utrzyma ich dłużej. Szkoda więc czasu na przeszkolenie - dodaje Teresa Klimek.

Jej słowa potwierdza Wiesław Turek z Sądeckiego Urzędu Pracy: - Lokalny rynek jest przesycony ludźmi z wyższym wykształceniem, głównie humanistami. Niż demograficzny ograniczył liczbę oferty pracy w oświacie.

Czytaj także: Nowy Sącz: nasz strażak leci do Japonii

Absolwenci krytykują sądecką uczelnię, że nie zrobiła rozeznania, jakie zawody dają największe szanse na zatrudnienie w regionie. Zamiast tego przyjmuje się wciąż nadmierną liczbę chętnych na kierunki bez większych perspektyw. Szczęśliwcy, którzy zarabiają po studiach, nie robią tego w swoim zawodzie.

Władze PWSZ wiedzą o rosnącym bezrobociu wśród absolwentów, zwłaszcza pedagogiki. Mimo to bronią swej oferty edukacyjnej. - Żyjemy w wolnym kraju, nie możemy likwidować kierunków czy zmniejszać liczby studentów, skoro jest duży popyt - przekonuje rektor PWSZ, Zbigniew Ślipek. - Ograniczanie wyboru byłoby nieracjonalne, skoro w Nowym Sączu powstaje szereg prywatnych uczelni, oferujących odpłatnie studia na tych samych kierunkach pedagogicznych.

Jego zdaniem, uczelnia powinna kłaść większy nacisk na kształcenie praktyczne, gdyż absolwenci bez takich umiejętności przegrywają na rynku pracy z 30- i 40-latkami, którzy mają większe doświadczenie zawodowe. PWSZ - jak zapewnia rektor - promuje specjalności nie nauczycielskie, namawia studentów do zakładania własnych działalności, uruchamia też nowe kierunki studiów.

Czy Twoim zdaniem w Nowym Sączu można łatwo znaleźć pracę? Jeśli tak to w jakich zawodach? Podyskutuj.

Codziennie rano najświeższe informacje z Nowego Sącza prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Tarnów: zabiła go siostra, bo rozlało się mleko

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto