Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rożnów jak Mazury? To nie utopia

Wojciech Chmura
Gmina Gródek nad Dunajcem stawia na rozwój Jeziora Rożnowskiego. Przystanie dla jachtów i żaglówek zaprojektowano zarówno w samym Gródku, jak i w pasie brzegowym na terenie Bartkowej
Gmina Gródek nad Dunajcem stawia na rozwój Jeziora Rożnowskiego. Przystanie dla jachtów i żaglówek zaprojektowano zarówno w samym Gródku, jak i w pasie brzegowym na terenie Bartkowej Fot. Archiwum Gródka Nad Dunajcem
Ponad 16 kilometrów kwadratowych powierzchni, piaszczyste plaże, wokół piękne, czyste lasy. Tak już dziś wygląda Jezioro Rożnowskie, które leży na terenie aż trzech gmin powiatu sądeckiego: Łososiny Dolnej, Gródka nad Dunajcem oraz Chełmca. W planach jest jednak stworzenie tu prawdziwego kurortu.

- Chcemy zbudować molo z przystanią jachtową, pola namiotowe, promenady, boiska sportowe, zaplecze gastronomiczne - wylicza Józef Tobiasz, wójt Gródka nad Dunajcem.

To głównie przystań jachtowa ma jednak szansę przyciągnąć rzeszę turystów. Teraz miłośnicy żeglarstwa na najwyższym poziomie skazani są na podróż na Mazury. Gdyby plan budowy portu na Jeziorze Rożnowskim wypalił, z pewnością wielu skorzystałoby z tej oferty. Głębokość jeziora wynosi nawet 35 metrów. Warunki do żeglowania idealne. Dogodna jest też lokalizacja. Raptem 45 km do Krynicy-Zdroju i Piwnicznej oraz 120 km do Zakopanego. Woda, a tuż obok góry.

Projekt wstępnie wyceniono na około 50 milionów złotych. Co ważne, zagospodarowanie obrzeży Jeziora Roż-nowskiego zostało wpisane do planów inwestycyjnych województwa małopolskiego, które mają szansę na dofinansowanie ze środków unijnych w latach 2014-2020.

Jak podkreślają pracownicy biura prasowego marszałka to jeden z największych projektów nastawionych na rozwój turystyki w Małopolsce. Dodają jednak jest za wcześnie, aby mówić o konkretnych kwotach. Na liście znalazły się też plany zagospodarowania turystycznego m.in. zbiornika w Świnnej Porębie, Jeziora Czorsztyńskiego, Klimkówki czy Pustyni Błędowskiej.

Wójt gminy Łososina Dolna Stanisław Golonka, jednocześnie szef Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego, mimo braku konkretów finansowych, jest dobrej myśli. - Najważniejsze, że wszystkie gminy sąsiadujące z jeziorem zgłosiły swoje koncepcje zagospodarowania do Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - mówi Stanisław Golonka. - Nasze plany, które przedstawiliśmy w Krakowie, zostały przyjęte przez przedstawicieli MARR z uznaniem. To dobrze wróży w kwestii ostatecznego rozdania środków - podkreśla.

O tym, że inwestowanie w Jezioro Rożnowskie ma sens, są przekonani właściciele firmy Wiśniowski, która w Siennej nad samym jeziorem realizuje nowoczesny kompleks hotelowo-turystyczny, a także przedstawiciele spółki GND, właściciela "Słonecznego Gródka" z nowoczesnym kompleksem 64 pawilonów mieszkalnych z widokiem na Małpią Wyspę.

- Kibicuję temu projektowi, bo jest na poziomie europejskim. Jego realizacja może odwrócić degradację terenów nad jeziorem i fatalny trend jedynie sobotnio-niedzielnych wypadów młodzieży nad jezioro - mówi Ireneusz Długosz ze spółki GND. - Jest szansa na teren rekreacyjny dla klienta z najwyższej półki.

- Nawet gdybyśmy nie otrzymali wystarczającego wsparcia z urzędu marszałkowskiego, to z projektu nie zrezygnujemy - zapowiada wójt Tobiasz. - Zachęcimy kolejne firmy prywatne do współuczestnictwa w realizacji naszej inwestycji. Dodajmy do tego, że dzięki projektowi może powstać nawet kilkaset nowych miejsc pracy.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto