18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna: wójtowie i burmistrzowie sądeckich gmin solidarnie walczą o rangę regionu

ik
Spotkanie w sądeckim ratuszu
Spotkanie w sądeckim ratuszu archiwum UM Nowego Sącza
W piątek przed południem w sądeckim ratuszu odbyła się "narada wojenna" na którą stawili się przedstawiciele władz kilkunastu gmin Sądecczyzny. Wojna toczy się o wysoką stawkę - chodzi o rangę Nowego Sącza i regionu sądeckiego w rządowej Koncepcji Zagospodarowania Kraju 2030, która ma być podstawą do dzielenia pieniędzy na inwestycje, na budowę dróg oraz linii kolejowych w najbliższych dwóch dekadach.

W tym dokumencie Nowy Sącz ma status miasta subregionalnego ulokowanego w rejonie rolniczym. Tak widzi nas Warszawa. Rozwój na niwie gospodarki, kultury, oświaty ma koncentrować się wokół miast wyższej rangi - ze statusem regionalnych. Tak zakwalifikowano przykładowo sąsiedni Tarnów. Nasi samorządowcy nie godzą się na to.

Wójtowie i burmistrzowie postanowili działać. Uzgodnili, że wspólnie wystosują rezolucję z apelem o dokonanie korekt w dokumencie. Jej treść ma być gotowa w przyszłym tygodniu. Następnie wszyscy razem chcą jechać do szefowej resortu rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, aby przekonać ją do swoich argumentów. - Mówimy jednym głosem. Dawno nie widziałem takiej solidarności - chwali burmistrz Starego Sącza Marian Cycoń.

Pełne niepokoju nastroje próbował tonować wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż który wyraził nadzieję, że koncepcja zagospodarowania kraju to tylko dokument i nie musi przesądzać o naszej przyszłości. - Nie zgadzam się. Nie można jej lekceważyć i trzeba do problemu podejść stanowczo. Zapisy Natury 2000 to też "tylko papier", a jednak zablokowały nam wiele możliwości rozwoju - mówi burmistrz Muszyny Jan Golba.

Dodaje, że w jego opinii koncepcja pełna jest błędów i jej zapisy nie są zgodne ze strategią rozwoju Małopolski. - Potraktowano nas jak obszar rolniczy, a przecież nie w tym kierunku zdążamy. Dla nas kluczowy jest rozwój turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego, mamy firmy, które są rekinami biznesu. O tym w dokumencie nie ma mowy. Poza tym to oczywiste, że w przyszłości każda ważna inwestycja państwowa będzie lokowana w ten sposób, aby była zgodna z koncepcją zagospodarowania kraju. Ta koncepcja zakłada, że szybka droga do Brzeska to perspektywa roku 2030. To nic innego jak skazanie regionu na absolutną marginalizację - dodaje Golba.

Miasta o statusie regionalnym to w większości "stutysięczniki" Nowemu Sączowi brakło do tego pułapu 15 tys. mieszkańców. - Mam gorzką satysfakcję, której wolałbym nie mieć. Kilka lat temu przekonywałem do połączenia Nowego Sącza i gminy Chełmiec tłumacząc, że w przyszłości liczyć się będą tylko duże ośrodki. nikt nie chciał słuchać - mówi rektor sądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu Krzysztof Pawłowski.

Codziennie rano najświeższe informacje z Nowego Sącza prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ksiądz spowodował wypadek po pijaku, a potem się powiesił

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto