Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądeczanie dostaną pracę. 16 tys. bezrobotnych czeka na zarobek od dawna

Alicja Fałek
Dariusz Gadzina z Kamionki Wielkiej uważa, że każda inwestycja, która da nowe miejsca pracy, ma sens. Szczególnie na Sądecczyźnie
Dariusz Gadzina z Kamionki Wielkiej uważa, że każda inwestycja, która da nowe miejsca pracy, ma sens. Szczególnie na Sądecczyźnie Stanisław Śmierciak
Pojawiła się nadzieja dla prawie 16 tys. bezrobotnych mieszkańców powiatu nowosądeckiego i tych z Nowego Sącza. Większość z nich zatrudnienia szuka od lat i nie może go znaleźć mimo wyższego wykształcenia, posiadanych zaświadczeń o ukończeniu kursów. Teraz jest szansa, że znajdą pracę po stworzeniu Sądeckiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Nieliczni mają biznes
Wielu bezrobotnych cierpliwie czeka na sygnał z pośredniaka, ale są też i nieliczni, którzy decydują się na firmy i życie na własny rachunek.

- Pracę straciłem jakiś czas temu i nie dostałem żadnej propozycji - mówi Jarosław Górka z Krasnego Potockiego. Dodaje, że sytuacja na rynku jest ciężka, a praca sama się nie pojawia. Dlatego otwiera własny biznes.Dariusz Gadzina z Kamionki Wielkiej jest budowlańcem i jak przyznaje, pracy w tym zawodzie nie brakuje.

- Ale najczęściej oferty dotyczą pracy w innych rejonach Polski albo za granicą - podkreśla Gadzina.
Ożywić lokalny rynek pracy chce Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Ma nawet gotowy pomysł, który zyskał aprobatę marszałka województwa małopolskiego. Powstanie Sądeckiej Strefy Aktywności Gospodarczej jest szansą na rozwój gospodarczo-społeczny.

-Ale przede wszystkim daje możliwości na powstanie nowych miejsc pracy - mówi Jan Golonka, starosta nowosądecki.

Strefa na 21 hektarach
Strefa zajmie powierzchnię 21 ha. Są to działki położone w Nawojowej bezpośrednio przy drodze krajowej nr 75 w kierunku Krynicy-Zdroju oraz wzdłuż drogi powiatowej w kierunku Żeleźnikowej, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonej przez powiat szkoły rolniczej. Żeby jednak zachęcić przedsiębiorców do inwestowania, konieczne jest przygotowanie działek.

Wydadzą 30 mln zł
Budowa przyłącza wodno-kanalizacyjnego i gazowego, sieci elektroenergetycznej, tras komunikacji wewnętrznej i parkingów, czy ogrodzenie terenu to ogromna inwestycja, warta 30 mln zł. - Nasz wniosek czeka na akceptację, którą powinniśmy mieć we wrześniu - mówi Monika Bochenek, dyrektor Powiatowego Centrum Funduszy Europejskich w Nowym Sączu.

- Jesteśmy przekonani, że z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dostaniemy 25,5 mln zł dotacji- dodaje. Resztę stanowić będzie wkład własny powiatu, który zostanie rozłożony na kolejne lata. Budowa strefy ma bowiem ruszyć w pierwszych miesiącach 2015 r., a potrwać do końca 2018.

- W strefie będzie można prowadzić działalność gospodarczą z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej, usług turys- tyczno-rekreacyjnych oraz inną działalność usługową i produkcyjną, która nie będzie uciążliwą dla otoczenia. Oferta dla przedsiębiorców jest więc dość szeroka. Jedyny wyjątek stanowi sprzedaż detaliczna, której tam nie będzie można prowadzić - podkreśla Monika Bochenek. Już dwóch przedsiębiorców wyraziło chęć dzierżawy miejsca w strefie. Dzierżawca terenu za własne pieniądze będzie musiał postawić budynek, w którym zamierza prowadzić działalność oraz zobowiązany zostanie do zatrudnienia mieszkańców Sądecczyzny.

- To wymóg, na którym opiera się cały pomysł organizacji - zwraca uwagę dyrektorka PCFE w Nowym Sączu.

Gmina jest "za"
Strefa ma powstać na działkach w Nawojowej należących do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Dlatego też konieczne było przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie jej powstania. Mieszkańcy nie zgłosili żadnych uwag.

- Cieszymy się, że to właśnie na terenie naszej gminy powstanie strefa, która wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu - mówi Stanisław Kiełbasa, wójt gminy Nawojowa. W sierpniu radni zdecydują o wprowadzeniu zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tak by inwestycja mogła być realizowana.Wójt Nawojowej jest przekonany, że powołanie strefy przyniesie same korzyści, nie tylko dla gminy.

- To będą setki miejsc pracy, a zatrudnienie znajdą także nasi mieszkańcy - uważa Stanisław Kiełbasa. Rozmawiał już z inwestorem z branży medycznej, któremu podoba się okolica i chce tu wydać swoje pieniądze.

***
Powiat nowosądecki
W Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec czerwca zarejestrowanych było 11 345 bezrobotnych. Aż 9 900 stanowią osoby do 25 roku życia, powyżej 50 lat i długotrwale bezrobotne. Stopa bezrobocia wyniosła 15,6 proc.
Miasto Nowy Sącz

W Sądeckim Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 4 365 bezrobotnych. Aż 3 814 to osoby do 25 roku życia, powyżej 50 lat i długotrwale bezrobotne. Stopa bezrobocia wyniosła 9,8 proc.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto