(© fot. archiwum polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Sądecki poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk chce, żeby planowaną likwidację Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zbadała Najwyższa Izba Kontroli. Poseł Mularczyk zwrócił się do prezesa NIK Jacka Jezierskiego z pismem, w którym sugeruje, że zamiar likwidacji KOSG należy zbadać pod kątem legalności, gospodarności i rzetelności.

- "Wiele wskazuje na to, że dochodzi do sabotowania i wypaczania zasadniczych kierunków reformy Straży Granicznej, która miała ją dostosować do funkcjonowania w warunkach układu z Schengen" - czytamy w piśmie posła do prezesa NIK.

Przywołana przez Mularczyka reforma z 2009 roku, firmowana przez ówczesnego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Grzegorza Schetynę, zakładała pozostawienie dwóch oddziałów Straży Granicznej na południu kraju. Na granicy ze Słowacją miał działać dalej Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, a na granicy z Czechami Śląski Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Kłodzku.

Od 2010 r. jednak plany te uległy zmianie i są przymiarki do utworzenia jednego oddziału z siedzibą w Raciborzu. To skazuje KOSG na likwidację, a wielu jego pracowników na bezrobocie. Decyzję w tej sprawie ma podjąć w pierwszych dniach grudnia wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk. Nie przyjechał on w poniedziałek do Nowego Sącza na burzliwe spotkanie Małopolskiego Zespołu Parlamentarnego i samorządowców w celu ratowania KOSG. Ma jednak w najbliższych dniach wyjaśniać powody zmian reformy Straży Granicznej na posiedzeniu Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poseł Mularczyk skierował pismo również do szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja, w którym pisze między innymi: "Względy bezpieczeństwa i obronności państwa, a także te o charakterze logistycznym, osobowym i ekonomicznym wskazują, że decyzja o ulokowaniu przyszłej siedziby jedynego na południowej granicy RP oddziału Straży Granicznej w Raciborzu ograniczy skuteczność działań tej formacji, nadwyręży jej wydajność, a nadto jest nieoszczędna".
- Liczę bardzo na interwencje adresatów tych listów - powiedział we wtorek poseł Arkadiusz Mularczyk.

Wiadomości Kraków, Wydarzenia Kraków

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

w (gość)

Co jeszcze wymyślą w tym Nowym Sączu ?
Straż Graniczna nie będzie rozbudowywana na granicy wewnętrznej więc niby dlaczego mają posiadać zaplecze dla tysięcy ludzi ? Proszę o tym pomyśleć obiektywnie tak bez emocji, racjonalnie i uczciwie podejść do sprawy. Politycy cóż czekają na Nasze głosy i..........................

Jak zwykle ja (gość)

Kontrole niku nic nie dają, to po co mają badać? Raport NIK o stanie i bezpieczeństwie na drogach został przemilczany, a droga(kosztowna) policja dalej idzie w zaparte że łapanie na radar poprawia bezpieczeństwo