Przed budynkiem przy ul

Przed budynkiem przy ul. Krańcowej, gdzie prowadzono rekrutację, ustawiła się długa kolejka zainteresowanych pracą. (© fot. Paweł Szeliga )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kto w ostatnie soboty przechodził ulicą Krańcową w Nowym Sączu, mógł zobaczyć kolejki, jakich nie było od upadku PRL-u. Co tydzień przeszło 900 osób stało karnie w ogonku, by dostać pracę w hipermarkecie E.Leclerc, największym sklepie Galerii "Trzy Korony", która z końcem września zostanie otwarta w Nowym Sączu.

Niektórzy przychodzili już o godz. 4 rano, czekając pięć godzin na przyjazd pracowników firmy, zajmującej się rekrutacją. - Za pierwszym razem się nie dostałem, więc przyszedłem znowu - mówi 27-letni Marcin Kmiecik z Nowego Sącza. Od czterech lat pracował m.in. w ochronie. Niezadowolony z kolejnych umów zleceń, postanowił zdobyć etat. - Nawet jeśli dostanę 1200 złotych na rękę - dodaje. Tyle, czyli minimalne wynagrodzenia (1600 zł brutto) oferuje na najniższych stanowiskach większość pracodawców w Nowym Sączu, także tych z Galerii Trzy Korony.

W tłumie ludzi, którzy czekali w długich kolejkach po pracę w E.Leclercu, stały osoby zatrudnione m.in. w innych sądeckich sklepach. Nie chciały podawać nazwisk, by nie narazić się szefom.

Na stałą pracę liczył m.in. 21-letni telemarketer Jarosław. - Zarobki nie są najważniejsze - przekonuje. - Liczy się doświadczenie zawodowe, które można dopisać do CV.

Z tego samego założenia wychodzą Renata i Edyta, tegoroczne absolwentki technikum fryzjerskiego. Nie zdołały załatwić sobie obowiązkowego stażu, więc nikt ich w zawodzie nie zatrudni. - Szukamy jakiejkolwiek pierwszej pracy - mówią. Zadbane, ładne dziewczęta przyszły w białych bluzkach i ciemnych spodnicach. We francuskiej sieci handlowej chcą być sprzedawczyniami.

Większe aspiracje ma Kamila. Przyjechała do Nowego Sącza ze Śląska, gdzie pracowała jako księgowa. Zarobki są tam wyższe, ale macha na nie ręką, bo tutaj znalazła miłość. Liczy, że jej CV zrobi wrażenie i dostanie pracę w dziale księgowości.
Wysokość zarobków nie ma też znaczenia dla Eleny, choć kiedyś, jako tancerka erotyczna w klubie go-go, przynosiła do domu nawet kilka tysięcy miesięcznie. - Urodziłam dziecko, figura mi się popsuła, chcę się ustatkować - wyjaśnia. - Nieważne, za jakie pieniądze.

Zainteresowani pracą w E.Leclercu stali w kolejce wiele godzin, żeby przejść kilkuminutową rozmowę kwalifikacyjną. Pytano ich o doświadczenie zawodowe i motywację do pracy w markecie. Musieli odpowiedzieć na pytanie o nałogi, w tym palenie papierosów. Uzależnienie dyskwalifikuje kandydatów.

- Nie wiem, jakie zarobki oferuje pracodawca - mówi 23-letni Wojciech, zainteresowany pracą magazyniera. - Poprosili, żebym wpisał, jakiej pensji oczekuję, więc podałem 1600 złotych brutto. Zależy mi na pracy, więc nie będę stawiał wygórowanych warunków.

Katarzyna Łukawska z warszawskiej agencji TFC, odpowiadającej za kontakt sieci E.Leclerc z mediami, twierdzi, że na pracę w nowosądeckim markecie ma szansę około 120 osób. - To normalne, że mimo dużego zainteresowania organizowane są dwa nabory - podkreśla Łukawska. - Pracodawca chce dobrze poznać oczekiwania kandydatów i wybrać spośród nich najlepszych z punktu widzenia interesów sieci.

Sławomir Gałda, pośrednik z Sądeckiego Urzędu Pracy podkreśla, że zainteresowanie ofertą francuskiego hipermarketu jest duże, gdyż brak wygórowanych wymagań zachęcił do działania osoby bez kwalifikacji. A tych jest wśród bezrobotnych najwięcej. Na 5033 osoby zarejestrowane w SUP aż 1335 nie ma żadnego wyuczonego zawodu. Ich szanse na rynku są niemal zerowe.

Tymczasem w dużym sklepie mogą np. wykładać towar na półki czy pracować w kasie. - Zainteresowanie sadeczan pracą w handlu jest ogromne - przyznaje Sławomir Gałda. - Na każdą kolejną oferę sieci Biedronka odpowiadają setki osób. Dwa lata temu przed otwarciem Centrum Handlowego Gołąbkowice w Nowym Sączu zgłosiło się 700 osób na rekrutację do Tesco.

W 130 sklepach i punktach usługowych Galerii Trzy Korony znajdzie w sumie pracę około 900 osób. W obiekcie o powierzchni 75 tys. metrów kwadratowych prawie połowa jest pod wynajem. Najwięcej miejsca zajmą E. Leclerc (4,5 tys. m kw.), Zara (1,8 tys. m kw.) i Reserved (1,3 tys. m kw.). Ponad 2 tys. metrów kwadratowych przeznaczono na pięciosalowy kinowy multipleks Helios.

Tysiące ludzi bez pracy

W Nowym Sączu pracy nie mają 5033 osoby, w powiecie nowosądeckim aż 12645. Przy tak dużym bezrobociu obydwa pośredniaki mogą zaproponować nieco ponad 400 ofert pracy (poza Galerią Trzy Korony). Większość propozycji zatrudnienia dotyczy branży budowlanej, handlu i gastronomii. W tej ostatniej szczególnie brakuje kucharzy - w tej grupie zawodowej bezrobocie jest zerowe. W samym Nowym Sączu bezrobotnych z wykształceniem wyższym jest 780. Wielu, niezależnie od ukończonego kierunku, stara się np. o zatrudnienie na stanowisku kierowników sklepów. Najczęściej mogą zarobić 2,5 tysiąca złotych brutto. Wynagrodzenie dla ich zastępców jest zwykle o 500 zł niższe. W handlu do pensji dochodzi jeszcze premia za wyniki sprzedaży.Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (21)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

stolica (gość)

ch.j wam wszystkim w d.pę zajebane ,pi...olone górale!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dobrze wam tak.Sami chytrzy to Warszawa dla was terz chytra a 1200 zł to i tak za dużo dla was łajzy!!!!!!!!!!!

M (gość)

Stali żeby dostać się do obozu pracy powinna zająć się tym PIP, Sanepid, ZUS.Praca na czarno masakra

acha (gość)

Kilka linków o przyszłym pracodawcy:
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/766389,nowy-targ-kontrowersyjny-biznesmen-kupil-gorce,id,t.html
http://portalpolski.pl/malopolskie-14/nowy-targ-58/rodzice-sa-niewinni--zawyrokowala-prokuratura-w-sprawie-wypadku-w-sklepie-sieci-eleclerc-w-nowym-targu-5844.text.htm
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/22705/Bachleda_Grupa_Inwestycyjna_i_Tomasz_Zarnecki_dopuszczeni_do_prywatyzacji_PKL.html

Milas (gość)

I to jest dobry obraz tego, co bieda robi z ludźmi. Praca za taką pensję, że napełnisz /czasem nie do końca brzuch/ i masz nędzny dach nad głową. Poza tym nic. Na plantacjach bawełny niewolnicy mieli podobne warunki i podobne w efekcie korzyści finalne z pracy. Kobiety nie są gwałcone przez nadzorców- same oddają się kierownikom za nie wielkie, czasem minimalne korzyści. Jeśli myślicie, że jesteście wolni to się wam tylko tak wydaję bo oglądacie dużo tv. Urzędy wszystkich ściśle kontrolują i trzymają za mordy, wysuń się przed szereg zostaniesz zniszczony.

MISIEK (gość)

Kurcze brak slów, co sié dziejé z tá POLSKÁ, faktycznie dlakogo my pracujemy i po co jesli i tak nikt nikogo nie docenia bo na jedno stanowisko jest 5 innych osób, ja tez nie zalujé ze wyjechalem przynajmniej wiem ze pracuje i zarabiam godne pieniádze za które sie bawie tak jak GÓRA(RZÁD) ;-)

była biedronka (gość)

W Nowym Sączu zwalnia się pracowników z Biedronki tylko po to by zatrudnić stażystów za których zapłaci Urząd Pracy. Pytanie dla rządzących dla kogo my pracujemy czy jeszcze dla Polski ? Bo ja mam poważne wątpliwości. Według mnie jeżeli likwiduje się stanowiska pracy to po co takim sklepom przyznaje się stażystów

Wera (gość)

Czytając to, aż żal ściska serce, dlatego nie żałuję, że postanowiłam wyjechać i pracować za godne zarobki, jeśli ktoś ma potrzebę, by czuć satysfakcję z zarobków to w Nowym Sączu raczej nie ma czego szukać. Powodzenia życzę wszystkim nowym pracownikom niech przynajmniej w spokoju zarabiają, oby kierownictwo sklepów nie okazało się tyranami i nie wykończyli nikogo psychicznie bo takie przypadki też znam z NS.

Mops (gość)

Odnośnie do nazwy ronda , Nieznam zasług Szkarłata lecz jestem zbulwersowany mianem Kaczyńskiego w Sączu był raptem trzy razy , startował z listy Sądeckiej do parlamentu bo nigdzie nie znalazł miejsca , nieznając tematu ani problemów regionu, nie przyczynił się do polepszenia egzystencji N. Sącza został honorowym obywatelem , to już wystarczy włażenia w odbyt Jarosławowi Kaczyńskiemu. i pośmiertnie Lechowi .
Są ludzie naprawdę zasłużeni dla N.Sącza nie koniecznie wywodzący się z Solidarności
bo ci niemają żadnych zasług, Np. Pieczkowski przeprowadził eksperyment Sądecki, za jego czasu Nowy Sącz chlubił się mianem miasta kwiatów i zieleni na całą Polskę. Wówczas Sądeczanie jemu ufali wybierając na przewodniczącego RM. byli zadowoleni z jego poczynań dla rozwoju miasta.Sącz winien jest jemu wdzięczność , a nie ceprowi Kaczyńskiemu nie wszystkich Polaków prezydentowi ,nieudacznikowi politycznemu i nielubianemu przed śmiercią, zarozumiałemu małemu pod każdym względem człekowi.

pis (gość)

Nadciąga bieda ! nawet jarek nie pomoże ! a góra się bawi na całego ! bawmy się aż do końca :)