Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia Nowy Sącz: PWSZ i WSB walczą o studentów

Teresa Zielińska
Sądeckie uczelnie rozpoczynają bój o studentów
Sądeckie uczelnie rozpoczynają bój o studentów fot. archiwum polskapresse
Studia Nowy Sącz. Uczelnie stają do boju o studentów. Wszystko z powodu niżu demograficznego, który od kilka lat daje się im mocno we znaki.

Studia w Nowym Sączu: co oferują miejscowe uczelnie?

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zapowiada otwarcie dwóch nowych kierunków: fizjoterapię i e-administrację. Czeka już na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kształcenie fizjoterapeutów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, sygnalizowane m.in. przez środowiska związane z turystyką i uzdrowiskami w regionie. Za e-administracją przemawia konieczność stosowania w urzędach nowoczesnych technologii.

PWSZ nie zamierza likwidować żadnego z dotychczasowych kierunków, choć absolwenci np. pedagogiki masowo zasilają szeregi bezrobotnych. - Staramy się być różnorodni i wszechstronni, wymusza to także reforma szkolnictwa wyższego - mówi Tomasz Zacłona, rzecznik uczelni. - Gruntownie przemodelowaliśmy programy kształcenia na wszystkich kierunkach, aby studenci zdobywali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też umiejętności praktyczne.

W minionych latach najbardziej oblegano Instytuty Pedagogiczny i Ekonomiczny PWSZ. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się Instytut Techniczny, kształcący w 3 kierunkach inżynierskich: mechatronice, informatyce oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji.

- W opinii ekspertów rynku pracy kierunki techniczne i medyczne są najbardziej perspektywiczne, jeśli chodzi o znalezienie pracy - zauważa Zacłona. - Dlatego otworzyliśmy Instytut Zdrowia, w którym uczymy na kierunkach: pielęgniarstwo i ratownictwo medycznym.

WSB-NLU niewiele zmienia ofertę edukacyjną. Chce za to bardziej rozwijać się jako uczelnia o zasięgu międzynarodowym i ściągać zagranicznych studentów m.in. z Kazachstanu, Ukrainy, Rosja, Indii, Pakistanu i Nigerii. Młodzi Nigeryjczycy już kształcą się w Sączu. Na uczelni w ramach praktyk gości teraz 37-osobowa grupa z Kazachstanu. W przyszłym tygodniu przyjedzie 65 studentów z tego kraju.

Nowością są studia uzupełniające magisterskie z zarządzania prowadzone w języku angielskim. Absolwent otrzymuje podwójny dyplom: polski - magistra zarządzania i amerykański - MBA. Uczelnia chce też uruchomić kierunek bezpieczeństwo chemiczne w Tarnowie.

- Planujemy rozwinąć ofertę w kierunku kształcenia ustawicznego osób 30+ i 40+. Obejmowałaby studia podyplomowe, MBA i szkolenia "szyte na miarę", czyli dostosowane do konkretnych firm lub środowisk - dodaje.

Studia Nowy Sącz

W WSB-NLU studiuje ok. 3 tys. osób, rok temu było ich 3,5 tys., a 5 lat temu prawie 5 tys. Sześć proc. studiujących w WSB-NLU pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Chin, Słowacji, Nigerii Senegalu, Norwegii, USA, Afganistanu, Ekwadoru, Izraela, Kanady i Węgier. Główną ofertą edukacyjną uczelni jest ciągle zarządzanie, dobrą sławą cieszy się informatyka, inne kierunki stopniowo budują swoją renomę.

W PWSZ w minionym roku akademickim uczyło się ok. 4,8 tys. osób, w tym roku grono studentów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia liczy ponad 4,6 tys., bez słuchaczy podyplomowych. Uczelnia oferuje 11 kierunków licencjackich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto