Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia Nowy Sącz: PWSZ i WSB walczą o studentów

Teresa Zielińska
Sądeckie uczelnie rozpoczynają bój o studentów
Sądeckie uczelnie rozpoczynają bój o studentów fot. archiwum polskapresse
Studia Nowy Sącz. Uczelnie stają do boju o studentów. Wszystko z powodu niżu demograficznego, który od kilka lat daje się im mocno we znaki.

Studia w Nowym Sączu: co oferują miejscowe uczelnie?

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zapowiada otwarcie dwóch nowych kierunków: fizjoterapię i e-administrację. Czeka już na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kształcenie fizjoterapeutów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, sygnalizowane m.in. przez środowiska związane z turystyką i uzdrowiskami w regionie. Za e-administracją przemawia konieczność stosowania w urzędach nowoczesnych technologii.

PWSZ nie zamierza likwidować żadnego z dotychczasowych kierunków, choć absolwenci np. pedagogiki masowo zasilają szeregi bezrobotnych. - Staramy się być różnorodni i wszechstronni, wymusza to także reforma szkolnictwa wyższego - mówi Tomasz Zacłona, rzecznik uczelni. - Gruntownie przemodelowaliśmy programy kształcenia na wszystkich kierunkach, aby studenci zdobywali nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też umiejętności praktyczne.

W minionych latach najbardziej oblegano Instytuty Pedagogiczny i Ekonomiczny PWSZ. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się Instytut Techniczny, kształcący w 3 kierunkach inżynierskich: mechatronice, informatyce oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji.

- W opinii ekspertów rynku pracy kierunki techniczne i medyczne są najbardziej perspektywiczne, jeśli chodzi o znalezienie pracy - zauważa Zacłona. - Dlatego otworzyliśmy Instytut Zdrowia, w którym uczymy na kierunkach: pielęgniarstwo i ratownictwo medycznym.

WSB-NLU niewiele zmienia ofertę edukacyjną. Chce za to bardziej rozwijać się jako uczelnia o zasięgu międzynarodowym i ściągać zagranicznych studentów m.in. z Kazachstanu, Ukrainy, Rosja, Indii, Pakistanu i Nigerii. Młodzi Nigeryjczycy już kształcą się w Sączu. Na uczelni w ramach praktyk gości teraz 37-osobowa grupa z Kazachstanu. W przyszłym tygodniu przyjedzie 65 studentów z tego kraju.

Nowością są studia uzupełniające magisterskie z zarządzania prowadzone w języku angielskim. Absolwent otrzymuje podwójny dyplom: polski - magistra zarządzania i amerykański - MBA. Uczelnia chce też uruchomić kierunek bezpieczeństwo chemiczne w Tarnowie.

- Planujemy rozwinąć ofertę w kierunku kształcenia ustawicznego osób 30+ i 40+. Obejmowałaby studia podyplomowe, MBA i szkolenia "szyte na miarę", czyli dostosowane do konkretnych firm lub środowisk - dodaje.

Studia Nowy Sącz

W WSB-NLU studiuje ok. 3 tys. osób, rok temu było ich 3,5 tys., a 5 lat temu prawie 5 tys. Sześć proc. studiujących w WSB-NLU pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Chin, Słowacji, Nigerii Senegalu, Norwegii, USA, Afganistanu, Ekwadoru, Izraela, Kanady i Węgier. Główną ofertą edukacyjną uczelni jest ciągle zarządzanie, dobrą sławą cieszy się informatyka, inne kierunki stopniowo budują swoją renomę.

W PWSZ w minionym roku akademickim uczyło się ok. 4,8 tys. osób, w tym roku grono studentów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia liczy ponad 4,6 tys., bez słuchaczy podyplomowych. Uczelnia oferuje 11 kierunków licencjackich.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto