Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unia Europejska dopłaci do nowej linii kolejowej od Krakowa do granicy ze Słowacją

Magdalena Stokłosa
fot. archiwum polskapresse
W godzinę z Krakowa do Nowego Sącza i w niespełna 120 minut z Krakowa do Zakopanego będziemy mogli pojechać pociągiem od 2020 roku. Wszystko dzięki linii kolejowej Kraków - Podłęże - Tymbark - Nowy Sącz - Muszyna - granica Polski ze Słowacją, która połączy nasz region z południem Europy. Komisja Europejska przyjęła pakiet nowej polityki infrastruktury transportowej, który uwzględnia finansowanie tej inwestycji.

O budowie tego połączenia mówi się od dawna. Teraz pomysł staje się coraz bardziej realny, bo Komisja Europejska przesłała do Parlamentu Europejskiego propozycję nowych korytarzy transportowych, w których znajduje się właśnie trasa Kraków - Piekiełko z odgałęzieniem do Zakopanego. O takie zapisy dotyczące modyfikacji i uzupełnienia przebiegu Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) na terytorium Polski zabiegał od 2009 r. wicemarszałek Małopolski Roman Ciepiela, wspierany przez eurodeputowanych Różę Thun i Bogusława Sonika. Teraz są tego efekty.

- To bardzo dobra wiadomość dla Małopolski, bo nasze województwo, przez słowackie Koszyce, zostanie połączone m.in. z Budapesztem, Bukaresztem czy Belgradem. Mówimy tu w sumie o połączeniu Morza Bałtyckiego z Morzem Czarnym - cieszy się wicemarszałek Ciepiela.

Dodaje, że wartość takiego połączenia dla ruchu turystycznego jest nie do przecenienia. Inwestycja jest już przygotowywana od strony technicznej, jest m.in. gotowy plan zagospodarowania przestrzennego. Koszt budowy połączenia kolejowego ma przekroczyć 6 mld zł. Część sfinansowana zostanie z budżetu państwa. Dotacja ze środków unijnych zależy teraz od europarlamentarzystów. Posłanka Róża Thun cały czas lobbuje u swoich kolegów z Parlamentu Europejskiego, aby poparli inwestycję. Będzie o tym wspominała także przy wysyłaniu kartek świątecznych.

- Będziemy się bić o te pieniądze - deklaruje Róża Thun. Gdyby udało się zrealizować projekt, dla naszego regionu oznacza to spore ułatwienia. Pociągi z Krakowa obecnie jeżdżące do Nowego Sącza przez Tarnów mogłyby nie jechać tak bardzo na wschód i zmierzać bezpośrednio na południe kraju. Pokonywany dystans zmniejszyłby się dwukrotnie (ze 167 km do 92 km), a czas podróży niemal trzykrotnie.

Pociągiem ekspresowym z Krakowa do Nowego Sącza moglibyśmy dojechać w zaledwie godzinę. Pociągiem osobowym w godzinę i 40 minut. Teraz czas podróży wynosi odpowiednio 2 godz. 45 min i 3 godz. 21 min. Po nowych torach pociągi mogłyby jeździć z prędkością nawet 200 km/h. Przy takiej prędkości pociągi mogłyby z powodzeniem konkurować z ruchem samochodowym. - To oznacza, że na przykład studiowanie w Krakowie i mieszkanie w Nowym Sączu byłoby zupełnie realne - zauważa Józefa Majerczak, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.

Również dzięki tej inwestycji powstałaby możliwość skrócenia czasu podróży z Krakowa do Zakopanego. Modernizacja obecnej linii Nowy Sącz - Chabówka stworzyłaby połączenie między nowym korytarzem a końcowym fragmentem obecnej linii Kraków - Zakopane. Dla podróżnych oznaczałoby to skrócenie czasu podróży z Wawelu na Krupówki z 3 godz 15 minut do zaledwie godziny i 25 minut (pociągiem ekspresowym). Pociągiem osobowym zamiast 3 godzin i 41 minut, jechalibyśmy tylko 2 godziny i 12 minut.

Według założeń unijny projekt nowego instrumentu finansowego "Łącząc Europę", w ramach którego finansowana będzie sieć TEN-T, zakłada, że w latach 2014-2020 na rozbudowę infrastruktury w całej Europie przeznaczone zostanie 50 mld euro. Z tego 31,7 mld euro ma być przeznaczone na infrastrukturę transportową. Małopolska ma szansę mieć udział w puli tych pieniędzy. Oczywiście pod warunkiem, że Parlament Europejski utrzyma taki kształt projektowanej sieci TEN-T. - Jest niemal pewne, że posłowie poprą ten projekt - uspokaja marszałek Ciepiela.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto