Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Szczawnica

Redakcja
Położona w sercu małopolski Szczawnica jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Mieści się zaledwie 110 km od Krakowa i jest główną atrakcją turystyczną Pienin. Gościnność mieszkańców, nietknięte góralskie tradycje i wyjątkowe położenie składają się na urok tego miejsca. Tutaj nic i nikt nie pozostawi podróżującego w te rejony gościa obojętnym. Szczawnicę ze wszystkich stron otaczają górskie zbocza, pokryte iglastymi i modrzewiowymi lasami. Leży ona na granicy między Pieninami a Beskidem Niskim. Granicę między tymi górskimi pasmami wyznacza niewielki potok Grajcarek.

Bliskie sąsiedztwo Parków Narodowych i licznych rezerwatów przyrody sprawia, że spotkać tutaj można liczne gatunki chronionych zwierząt i roślin.
To właśnie tutaj, na Dunajcu znajduje się jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie, wijący się przez Pieniński Park Narodowy, na granicy ze Słowacją.

Szczawnica jest miejscem, które dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń, bez względu na to, czy jesteście entuzjastami górskich wycieczek, zarówno pieszych, rowerowych lub konnych, pasjonatami kultury, czy po prostu szukacie spokoju i wypoczynku.

Miasto zalicza się do najstarszych zdrojowisk w grupie karpackiej. Nazwa miejscowości jest notowana w źródłach historycznych już w XIV wieku. Szczawnica słynie głównie z wód mineralnych będących lekarstwem na różne dolegliwości. W uzdrowisku tym od dwustu lat skutecznie leczy się choroby dróg oddechowych, przewodu pokarmowego oraz schorzeń narządów ruchu.

Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach szczawnickich źródeł pochodzą z XVII wieku. W roku 1810 dr Rhodius z Krakowa dokonał pierwszej analizy wody szczawnickiej. Już około 1816 roku właściciel bezimiennego jeszcze źródła, Józef Zachwieja rozpoczął butelkowanie wody i rozsyłanie jej w niewielkich partiach. W 1820 roku sprzedał źródło Janowi Kutschebie, z którego działalnością wiąże się budowa pierwszych skromnych zabudowań zdrojowych, dwóch domów dla kuracjuszy i napełnianie butelek wodą.

Pełny rozkwit od 1839 roku Uzdrowisko zawdzięcza działalności Józefa Szalaya i dr Józefa Dietla, który był właściwym twórcą Szczawnickiego kurortu. Zbudował pierwsze łazienki, wystawił nowe budynki zdrojowe i pensjonaty, rozszerzył i unowocześnił górny park zdrojowy. Dr Józef Dietl, lekarz, ojciec polskiej balneologii, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa nazwał Szczawnicę królową polskich wód. Nie ma się czemu dziwić, sama miejscowość jest przecież niezwykle urokliwa, co sprzyja leczeniu klimatycznemu, na tytuł królowej zaś uzdrowisko zasługuje przede wszystkim właśnie ze względu na wody – szczawy w Szczawnicy mają unikatowy charakter.

W 1909 roku Szczawnicę nabył Adam Stadnicki z Nawojowej. Jego działalność w Szczawnicy była bardzo owocnym okresem dla tego miasta. Wyremontowano w większości domy zdrojowe, ujęto nowe źródła wody, wybudowano Inhalatorium z jedynymi wówczas w Polsce komorami pneumatycznymi.

Po wojnie, w 1948 roku władze PRL upaństwowiły uzdrowisko.
W 1956 roku powołano Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Szczawnica.

Szczawnickie Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu:

- Chorób dróg oddechowych, w tym przewlekłych stanów zapalnych nosa i gardła, schorzeń aparatu głosowego
- Schorzeń alergicznych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej
- Schorzeń układu ruchu tj. choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa
- Choroby reumatyczne, reumatoidalne zapalenie stawów

Leczenie w Uzdrowisku opiera się na własnych wodach mineralnych oraz unikalnym mikroklimacie. W ramach rehabilitacji wykonywane są 42 rodzaje zabiegów z zakresu hydroterapii, inhalacji (wyjątkowo skuteczne inhalacje celkowe), fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej.

Do szczawnickich wód zaliczamy: Józefinę, Stefana, Magdalenę, Jana, Szymona, Wandę i Pitoniakówkę. Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodkowe, jodkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy, szczególnie wskazane przy schorzeniach dróg oddechowych, nieżytach żołądka i chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przewlekłych nieżytach i zaburzeniach czynnościowych jelita grubego i cienkiego, stanach zapalnych dróg moczowych, osteoporozie, miażdżycy tętnic, wspomagająco w gośćcu i cukrzycy.

W roku 2005, po kilku latach starań, spadkobiercy Adama Stadnickiego na mocy wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego odzyskali je.
Wiele szczawnickich obiektów nabrało blasku od kiedy rodzina Mańkowskich, inwestuje w odnowę i modernizację uzdrowiska..

To właśnie dzięki ich pracy na przełomie lat 2008-2010 wykonano następujące inwestycje:

- odtworzono „Dom nad zdrojami” (jest w nim pijalnia wód i galeria wystawowa), willę
„Holenderkę” (biuro spółki Thermaleo – inwestora uzdrowiska) i willę „Szwajcarkę”

- odbudowano również kawiarnię „Haneczka”, obecnie noszącą nazwę Cafe Helenka (www.cafe-helenka.pl)

- dawny dom „Pod Modrzewiami” przekształcono w luksusowy hotel, noszący teraz nazwę Modrzewie Park Hotel (www.mparkhotel.pl)

- otwarto także Muzeum Uzdrowiska (www.szczawnica-muzeum.pl)

- jesienią tego roku planowane jest otwarcie obiektu kulturalnego Dworka Gościnnego, mieszcząca się w Dworku sala wielofunkcyjna będzie wyjątkowym obiektem w Polsce, łączącym historię z nowoczesnymi technologiami.

Odnowiony gmach „Dworka Gościnnego” pomieści:

- Salę teatralną na 362 miejsca o najnowszym standardzie technicznym, składane stopnie widowni pozwolą na uzyskanie wolnej przestrzeni o powierzchni 500 m2 do wykorzystania na bankiety, bale, wesela

- Salę kinową

- Sale konferencyjne i kongresowe

- Restaurację / Jazz Bar

- Dwie dodatkowe sale przyjęć

- ponadto już końcem przyszłego roku, dzięki współpracy rodziny Mańkowskich z Władzami Miasta będzie można spacerować po zmodernizowanych parkach Górnym i Dolnym .

Na przyszłość planowane są kolejne inwestycje, a mianowicie: odbudowa Zakładu przyrodoleczniczego, centrum termalnego o powierzchni 7000 m2, restauracji, hoteli i wielu innych obiektów.

Szczawnica to z jednej strony Uzdrowisko o dwustuletniej tradycji, z drugiej zaś - wspaniałe miejsce wypoczynku, relaksu, rekreacji. Doskonała baza wypadowa do zwiedzania przepięknej okolicy i korzystania z uroków Podhala. Pieniny i Beskidy przecinają liczne szlaki turystyczne– piesze (sześć oznakowanych), rowerowe (łączna dł. prawie 100 km), konne (11 oznakowanych tras), jak również trasy narciarskie biegowe i zjazdowe– stacje Palenica, Jaworki, Niedzica. Oczywiście w samej Szczawnicy oraz pobliskich miejscowościach są boiska sportowe, korty tenisowe, baseny, plac zabaw dla dzieci oraz osób jeżdżących na łyżworolkach i deskorolkach, jest Stadnina koni…Miejsc do wyboru do koloru, każdy znajdzie coś dla siebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto