Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kociołku Galicyjskim najsmaczniejszy gulasz z dzika [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Gulasz z Dzika serwowany przez Salę Bankietową Gród z Podegrodzia zasłużył na główna nagrodę tegorocznej edycji Kociołka Galicyjskiego, czyli organizowanej w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu imprezy promującej dawne receptury kulinarne Lachów, Górali, Pogórzan i polskich dworów szlacheckich. To wielkie ucztowanie organizowane przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu odbywało się w niedzielę. Biletem wstępu było, dostarczone przez grupę producencką Owoc Łącki, piękne oraz smakowite jabłko kupowane za jeden złoty.

Nawet słoneczna, upalna pogoda, zachęcająca do plażowania, nie przeszkodziła bardzo wielu sądeczanom i turystom w niedzielnej wizycie w Miasteczku Galicyjskim. tam, na rynku czekała mnogość atrakcji. Nie tylko kulinarnych, chociaż właśnie dominowały.

Na scenie prezentowały się zespoły regionalne i piosenkarki będące muzycznymi przyjaciółkami muzeum.

Na kramach serwowano przysmaki na gorąco i zimno. Takie, którymi można się najeść , ale również i te majce dostarczyć smakowej rozkoszy, czyli desery i ciasta, czyli słodkości.

Wszystkich, którzy mieli odwagę wystawić się na krytykę oceniało jury, w którym pracowali mistrzowie kucharscy i etnografowie.

W konkursie głównym, czyli potraw „na pojedzenie" nagroda pierwsza przyznana została za gulasz z dzika, który serwowała Sala Bankietowa Gród z Podegrodzia.

Nagroda druga to udziec jagnięcy w winie przygotowany przez Janinę i Stanisława Sroków, którzy gospodarstwo agroturystyczne prowadzą w Przysietnicy w gminie Stary Sącz.

Nagroda trzecia została wręczona za pierogi z jagnięciną. Ten specjał przygotowała firma AMAR ze Starego Sacza.

W konkursie słodkości najwyższe uznanie jurorów wzbudziły rogaliki z różą podane przez firmę AMAR ze Starego Sącza.

Nagroda druga przyznana została za strudel, czyli oryginalne ciasto z jabłkami. Ten przysmak oferowała firma Sadeckie Mecyje z Nowego Sącza.

Nagrodę trzecią zyskała Krystyna Koral z Podegrodzia kusząca łasuchów Kukiełka Podegrodzką długą na 160 cm, a upieczona z ciasta tak puszystego jak puchowa poduszka z weselnego wiana panny młodej.

Jurorzy i dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przyznali też wyróżnienia specjalne. Ich laureatami zostali: Iwona Pokorska, która upiekła sernik oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Klęczan w gminie Chełmiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto