Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne

Barbara Kubica, ALEK
Młodzieżowy Dom Kultury jak zwykle ma  w swojej wakacyjnej ofercie ciekawe wycieczki.
Młodzieżowy Dom Kultury jak zwykle ma w swojej wakacyjnej ofercie ciekawe wycieczki. fot. arc
Nie wszystkie dzieciaki z Rybnika spędzą lato nad Bałtykiem, czy na Mazurach. Dla tych, które na wakacje pozostają w mieście, lokalne domy kultury, ośrodki sportu i świetlice przygotowały wiele atrakcji. Będą darmowe wycieczki w góry, do aquaparku i do kina. Nie zabraknie zajęć plastycznych, tanecznych i ceramicznych. W przygotowanej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.

Zajęcia plastyczne, taneczne, wypady do kina i na basen, a także wycieczki w najciekawsze zakątki regionu - to tylko niektóre z propozycji, jakie na czas wakacji dla dzieciaków i młodzieży przygotowały lokalne domy kultury, ośrodki sportu i świetlice. Oferta zajęć jest na tyle bogata, że na pewno każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Oferta ta, to najciekawsza propozycja aktywnego spędzenia wolnego czasu dla tych wszystkich dzieciaków, które tegoroczne lato spędzają w mieście. Nic więc dziwnego, że rodzice coraz chętniej decydują się na powierzenie opieki nad swoimi pociechami pracownikom lokalnych placówek.

- Zapisałam swoją 9-letnią córkę Kasię między innymi na prywatne lekcje tańca i na kurs plastyczny. Córka bardzo się cieszy, bo bała się, że jej koleżanki wyjadą, a ona będzie się nudziła sama w domu. Ja też mam z tego korzyści, bo wiem, że moje dziecko przez cały czas będzie miało opiekę i spędzi wakacje na świeżym powietrzu, a nie na przykład przed komputerem - mówi Monika Sośnicka, mieszkanka Nowin.

Najwięcej dzieciaków skorzysta na pewno z zajęć organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku. W poprzednich latach, gdy tylko ruszały zapisy na zajęcia wakacyjne, pod siedzibą MDK ustawiała się długa kolejka chętnych. Nie inaczej było i teraz.

- W tym roku po raz pierwszy musieliśmy ograniczyć liczbę dzieciaków, które będą brały udział w akcji "Lata na Nowinach". Nie jesteśmy organizacyjnie w stanie przejąć opieki nad grupą 200 dzieci. Nie mamy aż tylu opiekunów i wychowawców, dlatego w tym roku wakacje podzieliliśmy na 4 tygodniowe turnusy. W każdym z nich udział może wziąć 100 dzieciaków w wieku od 7 do 13 lat - mówi Barbara Zielińska, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

Największą zaletą zajęć organizowanych przez MDK jest to, że w większości są one darmowe.

- Na organizację czasu dzieciom dostajemy dotacje z Urzędu Miasta. Niestety bilety wstępu do Zoo czy Wesołego Miasteczka w Chorzowie są coraz droższe. Rodzice będą więc musieli dopłacić drobne kwoty do wycieczek, które organizujemy. Na przykład wycieczka do Parku Miniatur w Inwałdzie będzie kosztowała zaledwie 5 złotych. Wszystkie pozostałe zajęcia, czyli wypady na basen i do kina są darmowe - mówi dyrektor Zielińska.

W planie letnich zajęć przygotowanym przez rybnicki MDK są także wypady do aquaparku w Tarnowskich Górach oraz na Czantorię. W razie niepogody będą organizowane dla dzieci zajęcia świetlicowe, projekcje filmów video, konkursy plastyczne, turnieje tenisa stołowego oraz gry i zabawy na terenie ośrodka Bushido.

Równie ciekawą ofertę zajęć wakacyjnych przygotował dom kultury w Niewiadomiu. Tradycyjne półkolonie organizowane w tej dzielnicy miasta odbywają się pod hasłem "Lato na Ignacym".

- Przygotowaliśmy miejsca dla 45 dzieciaków, nie tylko z naszej gminy, ale także z całego miasta. Cieszą się one sporym powodzeniem, bo zawsze mamy komplet - mówi Ilona Zegarska z domu kultury w Niewiadomiu. Zajęcia w tej dzielnicy rozpoczną się 5 lipca i potrwają do 16.

Oprócz gier i zabaw w programie znalazły się także projekcje filmów, zawody sportowe, warsztaty plastyczne. - Ciekawym punktem zajęć będą także wycieczki, między innymi na Równicę oraz do Dinozatorlandu w Zatorze oraz warsztaty dietetyczne pod hasłem "Jedzmy zdrowo i wesoło", podczas których będziemy przygotowywali i degustowali zdrową żywność - mówią organizatorzy.

Ciekawe propozycje dla dzieciaków i młodzieży, którzy lato spędzą w mieście, przygotowali także pracownicy domu kultury w Boguszowicach.

- Zaplanowaliśmy między innymi warsztaty ceramiczne i zajęcia plastyczne. Te pierwsze odbywać się będą codziennie między 5 a 9 lipca. Potrwają półtorej godziny. Tyle samo czasu dzieci spędzą na zajęciach plastycznych, które ruszą 19 lipca i potrwają do 23 - mówią pracownicy boguszowickiego domu kultury. Liczba wolnych miejsc na te zajęcia jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są w sekretariacie domu kultury. Zajęcia kosztują 15 złotych. W planie zajęć wakacyjnych znalazła się jeszcze jedna, ciekawa propozycja. 12 lipca w Boguszowicach rozpoczną się zajęcia plastyczne dla dzieci, które mają więcej niż 9 lat, podczas których uczestnicy będą się uczyli szyć maskotki i zabawki. Zajęcia odbywać się będą od 12 do 16 lipca i podobnie, jak wszystkie pozostałe propozycje domu kultury w Boguszowicach, będą kosztowały 15 złotych.

Wiele atrakcji będzie czekało także na najmłodszych rybniczan na terenie kąpieliska Ruda, które mieści się przy ulicy Gliwickiej. Niemal w każdy słoneczny dzień będą się tam odbywały turnieje piłki nożnej, siatkówki i inne zawody sportowe, które organizować będą pracownicy Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji. Zapisy będą się odbywały bezpośrednio przed każdymi zawodami.

W całym regionie nie brakuje ciekawych miejsc, które doskonale nadają się na udane, rodzinne wypady

* Zalew Rybnicki
Mieszkańcy, którzy w upalne dni szukają wytchnienia od żaru, kurzu i betonu najczęściej wybierają właśnie to miejsce. Nad zalewem można nie tylko w ciszy i z dala od zgiełku miasta spędzić czas, ale także skorzystać z wielu wodnych atrakcji. Na terenie położonych nad zalewem ośrodków można wynająć żaglówkę, kajak i rowerek wodny. KUB

* Kąpielisko Ruda
Największe w mieście kąpielisko przy ulicy Gliwickiej jest czynne od początku czerwca. Miejsce to przyciąga każdego dnia tysiące mieszkańców. Można tam korzystać nie tylko z basenu, ale także z boisk do piłki nożnej oraz siatkówki plażowej. KUB

* Aquapark Nautica w Gorzycach
Obiekt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22, a w soboty i niedziele od 9 do 22. Na gości czeka duży basen o wymiarach 25 na 12 metrów i głębokości do 1,8 metra. Na basenie znajduje się 6 torów. Drugi basen na terenie obiektu tzw. rekreacyjny z ciepłą wodą jest wyposażony w dodatkowe atrakcje, takie jak hydromasaże. Największą atrakcją dla wszystkich wielbicieli wodnych szaleństw jest 63 metrowa zjeżdżalnia. Powodzeniem cieszy się też tunel z biczami wodnymi. Miłośnicy nieco spokojniejszych rozrywek mają do wyboru cztery wanny spa w tym wannę ze słoną wodą. Bilety dla dorosłych kosztują 10 złotych, a dla dzieci i młodzieży 6, 50 za godzinę. KASIA

* Balaton w Wodzisławiu Śląskim
Jest jedynym otwartym kąpieliskiem na terenie Wodzisławia. Można się tu bowiem nie tylko kąpać i opalać, ale także pograć w siatkówkę plażową, a nawet łowić ryby. Jeziorko jest otoczone pięknym lasem. Woda jest regularnie badana przez sanepid i nadaje się do kąpieli. Po jeziorku można też pływać pontonami lub własną łódką. Nad bezpieczeństwem kąpiących w sezonie czuwa ratownik. Bez problemu można tu też rozbić namiot. Na najmłodszych czeka mini-plac zabaw. Nad Balaton najlepiej dojść ścieżką dydaktyczną, prowadzącą od centrum, ulicą Łużycką, a następnie przez Grodzisko. KASIA

* Tropikalna Wyspa w Marklowicach
Tropikalna Wyspa położona tuż przy głównej ulicy Wyzwolenia w pobliżu urzędu gminy, przyciąga tłumy turystów z całego Śląska. Największą popularnością cieszą się ścianki wspinaczkowe, ścieżki spacerowe oraz rowerowe. Miłośnicy rolek i deskorolek mogą poszaleć w skate-parku. Z kolei na dzieci czeka bajkowy plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Wyspa jest czynna codziennie od 7 do 23. KASIA

* Park linowy w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu
Znajduje się tu trasa o długości 230 metrów, a przeszkody zamieszczone są na wysokości od 4 do 12 metrów nad ziemią. Średni czas przejścia trasy wraz z instruktażem to ok. 1 godzina 15 minut. Przez całe wakacje park będzie czynny od godziny 13 do 19.
Od poniedziałku do piątku bilet kosztuje 15 złotych, a w weekendy 17 zł. Można też pokonać wszystkie przeszkody wraz z instruktorem. Wówczas trzeba zapłacić 35 złotych. Taką opcję najczęściej wykorzystują rodzice dzieci w wieku od 7 do 12 lat, którzy mają poniżej 1,5 metra wzrostu. Ponieważ park nie jest czynny w razie niepogody, warto zadzwonić i sprawdzić, czy instruktorzy są na miejscu (663 286 275).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto