Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt Podegrodzia Małgorzata Gromala szykuje nową siłę na wybory samorządowe

Janusz Bobrek
Małgorzata Gromala
Małgorzata Gromala Anna Oskierko
Koalicji Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, SLD i KOD-u rośnie konkurencja w wyborach samorządowych. Wspólna Małopolska, której przewodniczy Małgorzata Gromala, wójt Podegrodzia, ma połączyć kandydatów, którzy nie chcą startować pod partyjnymi szyldami.

Od minionego weekendu stowarzyszenie Wspólna Małopolska pod przewodnictwem nowej prezes poważnie myśli o wyborach samorządowych.

- Owszem przygotowujemy się do wyborów, ale w jakiej formule wystąpimy, decyzja jeszcze nie zapadła. Inicjatywa powstała jako odzew na to, co się ostatnio dzieje wokół samorządów, jak stale ograniczane są ich kompetencje - tłumaczy Małgorzata Gromala, wójt Podegrodzia.

Małopolska jest jedna

Projekt, który swoją siedzibę ma w Krakowie, nawiązuje do Wspólnoty Małopolskiej, jaką wcześniej tworzył nieżyjący już marszałek województwa Marek Nawara.

- My chcemy, aby samorząd mógł wpływać na małe wspólnoty i budować małe ojczyzny. Projekt zrzesza wójtów, burmistrzów i prezydentów, lokalnych społeczników, przedsiębiorców - wyjaśnia Gromala. Jej zdaniem wójtowie i burmistrzowie chcieliby się przede wszystkim zajmować na co dzień rozwiązywaniem problemów mieszkańców, a nie wikłać ich i siebie w ogólnopolskie spory polityczne.

- Projekt nie jest skierowany przeciwko komukolwiek, ale jesteśmy zdania, że partie polityczne dzielą, a nie łączą - dodaje wójt Podegrodzia.

Wspólna Małopolska przygotowuje się już do wyborów w powiatach. Planowana jest także batalia o miejsca w sejmiku, ale jeszcze ostateczne decyzje nie zapadły. Twórcy inicjatywy chcą też zachęcić ludzi do udziału w wyborach i przekonać mieszkańców, że są one bardzo ważne, a ich głos ma znaczenie.

- Chcielibyśmy stworzyć alternatywę dla wszystkich, którzy mają dosyć wojen partyjnych - podkreśla Gromala, ale w Podegrodziu wystartuje ze swojego komitetu.

Kogo kusi Małgorzata Gromala?

Jan Golba, burmistrz Muszyny, do niedawna liderował inicjatywie, powstałemu rok temu projektowi. Pomysłodawcy chcieli na początku rozeznać się, czy jest zapotrzebowanie na komitet wyborczy poza polityką.
- Okazało się, że jest nisza. Inicjatywa skierowana została do ludzi, którzy chcą brać udział w życiu publicznym, ale nie chcą przynależeć do żadnej partii. Teraz wiemy, że jest ich wielu - tłumaczy Golba. Zainteresowanych Wspólną Małopolską jest sporo samorządowców w regionie.

- Jak najbardziej popieram taki ruch. Na szczeblu samorządowym powinno się działać przede wszystkim bezpartyjnie - zaznacza Bernard Stawiarski, wójt Chełmca. Podobnie myślą wójt Łącka Jan Dziedzina, wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki czy były starosta nowosądecki Jan Golonka.

O komitecie łączącym bezpartyjnych samorządowców nie słyszał jeszcze poseł Józef Leśniak, odpowiedzialny za listy wyborcze PiS.

- To świeży twór, więc trudno mi coś o nim więcej powiedzieć. Nie znam też ich tez programowych. Z nazwisk, które teraz słyszę, widzę, że chodzi o osoby, które sympatyzowały bardziej z PO, niż z Prawem i Sprawiedliwością, więc konkurencję robią Platformie. Chyba że ta nie ma zamiaru iść do wyborów samorządowych pod własnym szyldem - zaznacza.

Co na to konkurenci?

Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej
Konkurencja będzie, bo każdy komitet oprócz wspólnego komitetu Platformy Obywatelskiej, KOD-u i Nowoczesnej jest dla nas rywalem.

Wspólna Małopolska powstawała początkowo pod skrzydłami również Jacka Krupy, marszałka województwa małopolskiego, ale potem w gronie osób przygotowujących kampanię doszliśmy do wniosku, że jest to konkurencja. Wtedy marszałek wycofał się z poparcia.

My uznajemy każdą inicjatywę społeczną jako wzorzec aktywności społecznej, więc nie krytykuję tego, jako coś szkodliwego. Będę nie tyle trzymał kciuki, co uznaję, że każda organizacja czy nowa inicjatywa, która angażuje się w wybory i życie publiczne, mobilizuje ludzi do udziału w głosowaniu.

Cieszę się, bo dzięki takim inicjatywom będzie większa frekwencja podczas nadchodzących wyborów samorządowych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Kierowcy kontra rowerzyści. Kto lepiej dba o bezpieczeństwo?

Autor: TVN24, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto