Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworce w Dolinie Popradu z tytułem "Dworce Roku". 12 odremontowanych oraz zbudowanych na nowo obiektów zwyciężyło w prestiżowym konkursie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Kompleks 12 obiektów z Beskidu Sądeckiego zgłoszonych jako wspólna kandydatura - "Dworce Doliny Popradu" otrzymały tytuł w ogólnopolskim konkursie "Dworce Roku". Polskie Koleje Państwowe S.A. udostępniły podróżnym w tym roku te obiekty, które zostały zmodernizowane oraz zbudowane od podstaw w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dworce wkomponowały się w malowniczy krajobraz Beskidu Sądeckiego i zostały docenione m.in. za unikalność.

Dworzec roku 2023

Pomiędzy Nowym Sączem a Muszyną, w ciągu linii kolejowej nr 96, gruntownie odremontowano lub zbudowano od podstaw dwanaście, położonych koło siebie, dworców kolejowych. Mowa o obiektach w:

  • · Barcice
  • · Łomnica-Zdrój
  • · Milik
  • · Młodów
  • · Piwniczna
  • · Piwniczna-Zdrój
  • · Rytro
  • · Stary Sącz
  • · Wierchomla Wielka
  • · Zubrzyk
  • · Żegiestów
  • · Żegiestów-Zdrój

Te obiekty jako jedna całość otrzymały pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie, w którym wzięło udział 106 dworców ze wszystkich województw. Takiego wyboru, jednogłośnie, dokonało, jury konkursu w składzie: Joanna Lech - Dyrektor Unijnych Projektów Transportowych, Stefan Jarecki - Profesor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Bartłomiej Pomianowski - dziennikarz TVP3 Poznań, twórca i wydawca programu „Pociąg do Wielkopolski” oraz Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich. Uhonorowano m.in. za unikalność, oryginalność i kompleksowość inwestycji.

12 dworców gotowych

Inwestycja objęła łącznie 12 obiektów. W ramach niej przebudowane i dostosowane do współczesnych standardów zostały objęte ochroną konserwatorską dworce w Barcicach, Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju, a także dworzec w Starym Sączu. Ich przebudowa była kompleksowym przedsięwzięciem łączącym w sobie renowację elementów historycznych z przystosowaniem dworców do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych.

Z kolei w Łomnicy-Zdroju, Młodowie, Miliku oraz Zubrzyku powstały zupełnie nowe budynki o powierzchni użytkowej do 100 mkw. Ich wygląd został dostosowany do otoczenia, a wnętrza odpowiadają nowym standardom w zakresie obsługi podróżnych. Wśród dworców zbudowanych od podstaw warto wspomnieć np. o niewielkich obiektach w Miliku i Młodowie. To dworce minimalistyczne w bryle, które łączą w sobie styl nowoczesny z architekturą górską.

Wszystkie budynki zostały również dostosowane do obsługi podróżnych o ograniczonej mobilności – osób starszych, rodzin z dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami. Na dworcach wprowadzono szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastową kolorystykę wnętrz, plany dotykowe budynków, a także zlikwidowano bariery architektoniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dworce w Dolinie Popradu z tytułem "Dworce Roku". 12 odremontowanych oraz zbudowanych na nowo obiektów zwyciężyło w prestiżowym konkursie - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto